Od momentu, kiedy przyszli rodzice dowiadują się o tym, że zostaną rodzicami, zaczynają zastanawiać się nad urządzeniem pokoju dziecięcego, zakupem wyprawki, nad tym jak dziecko będzie karmione, na jakie choroby będzie szczepione i tak dalej. Pojawiających się myśli jest mnóstwo, tak samo jak nowych pomysłów. Wiele rzeczy również zmienia się w trakcie ciąży, czyli tego czasu oczekiwania i przygotowania na dziecko.

Pewne kwestie z góry wydawać by się mogło oczywiste zmieniają się za sprawą przeczytanych książek dla przyszłych rodziców, czasopism, artykułów internetowych czy też rad przyjaciół, znajomych i rodziny. Jedną z najważniejszych rzeczy, o której myślą przyszli rodzice jest przygotowanie pokoju dla dziecka, czy zaopatrzenie w pościel do łóżeczka.

Na początku, przez pierwszych kilka miesięcy życia dziecka lepiej zaplanować kącik dla dziecka we własnej sypialni, tak aby mama miała wygodniejsze warunki do karmienia dziecka, jak również aby dziecko było bezpieczne. Tak małe dziecko na początku nie powinno spać samo w oddzielnym pomieszczeniu, nawet zaopatrzone w nianię elektryczną, ponieważ przydarzają mu się różne charakterystyczne dla tego okresu problemy, są to miedzy innymi ulewania czy bezdech. Niefortunne przykrycie kołderką może okazać się dla takiego maluszka niebezpieczne, dlatego też najlepiej, aby takie dziecko spało w jednej sypialni z rodzicami.

Po ustaleniu, że dziecko spędzi pierwsze miesiące swojego życia w sypialni rodziców warto przemyśleć też czy będzie spało osobno w przygotowanym łóżeczku czy też we wspólnym łóżku pomiędzy rodzicami. Ta druga opcja jest wygodniejsza dla mamy karmiącej piersią, ponieważ w momencie jak dziecko domaga się jedzenia (a na początku dzieje się to regularnie co dwie, trzy godziny, zarówno w dzień jak i w nocy) mama nie musi wstawać do dziecka. Wystarczy, że przybliży je tylko do siebie. Z czasem jak nabierze wprawy to może również w tym czasie zasnąć, podczas gdy dziecko będzie się posilało.

Jeżeli jednak rodzice nie zdecydują się na wspólne spanie z dzieckiem, chociażby ze strachu przed zrobieniem mu krzywdy poprzez przygniecenie, muszą zastanowić się nad wyborem łóżeczka dziecięcego. Na początku łóżeczko może zastąpić niewielka kołyska czy też gondola głębokiego wózka, ale praktyczniejsze jest kupienie na samym początku większego łóżeczka, tak aby za niedługi czas nie trzeba było robić ponownych zakupów. Małe dziecko szybko rośnie i niewielka kołyska szybko może okazać się za mała.

Najlepiej zdecydować się na model w trzystopniową regulacją wysokości materaca, tak aby zgodnie ze wzrostem dziecka obniżać materac. Warto również zwrócić uwagę czy łóżeczko ma wyjmowane szczebelki. Kupując łóżeczko należy kupić również pościel do łóżeczka dla niemowlaka. Pościel dziecięca powinna być również dopasowana do wieku dziecka. Małe dzieci śpią na płaskiej poduszce.