Materiały ogniotrwałe muszą być przede wszystkim odporne na działanie wysokich temperatur, które możemy zanotować w różnego rodzaju paleniskach, kominach, spalarniach czy też piecach. Materiały ognioodporne zabezpieczą także pozostałe materiały budowlane przed poważnym uszkodzeniem.

Zaprawa ognioodporna i beton ogniotrwały

Dobrej jakości zaprawa ognioodporna musi bardzo dobrze wiązać wodę. jak sama nazwa wskazuje musi też być odporna na działanie bardzo wysokich temperatur. Zaprawa ognioodporna musi mieć dobrą urabialność, świetną plastyczność oraz błyskawicznie wiązać w sobie wodę. Nie można też zapomnieć o bardzo małym skurczu przy schnięciu oraz wypalaniu.

Betony to jedne z najczęściej stosowanych materiałów ogniotrwałych, gdy w grę wchodzi budowa obiektów przemysłowych. O wyborze konkretnego rodzaju decyduje przede wszystkim specyfika danego miejsca. Beton ogniotrwały stosuje się do przygotowania wszelkiego rodzaju monolitycznych wyłożeń wszelkiego rodzaju pieców, kotłów przemysłowych oraz pieców do wypalania. A więc beton ogniotrwały znajdzie zastosowanie w cementowniach, odlewniach, przemyśle metalurgicznym i petrochemicznym. Betony ogniotrwałe tworzone są przy użyciu odpowiednio dobranych kruszyw oraz cementu wysokoglinowego. Proporcje te uzależnione są od indywidualnych potrzeb danego klienta. Pod uwagę bierze się nie tylko wysokość temperatury, ale także szereg innych czynników. Na przykład od środowiska pracy.

Czym kierować się przy zakupach?

Wybierając materiały, warto przede wszystkim zwracać szczególną uwagę na ich przeznaczenie. Wyrobów ogniotrwałych jest wiele rodzajów do wyboru, każdy z nich ma odrobinę inne zastosowanie. specyfikacje, którą trzeba dokładnie poznać. Dlatego, gdy nie jesteśmy w stu procentach pewni na co się zdecydować, to warto poprosić o pomoc fachowca.

On wskaże najlepsze dla nas rozwiązania, które sprawdzą się na lata. Jego doświadczenie oraz fachowa wiedza będą w tym przypadku nieocenioną wartością. Taka porada pomoże nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także nerwów.