Deskowanie służy do nadawania kształtu mieszance betonowej, która składa się z wody, cementu oraz kruszywa. Konstrukcja ta jest tymczasowa i wykonana jest z płyt ze sklejki lub płyt metalowych. Deskowanie stosuje się przy budowie konstrukcji betonowych lub żelbetowych po to aby nadać betonowi porządany kształt. Deskowanie stosuje się zarówno przy budowie hal przemysłowych jak i domów jednorodzinnych.
Deskowanie inaczej szalunek używane są do podtrzymania konstrukcji zbrojenia betonowego oraz przy murowaniu ścian, które będą zawierać okna lub drzwi. Bardzo popularne stają się szalunki metalowe, które używane mogą być wielokrotnie. Deskowanie wykorzystuje się także do zabezpieczenia robót ziemnych, którymi są wykopane dziury.
Wyróżnienić można trzy rodzaje deskowania:
– szalunki służące do wykopów ich zadaniem jest zabezpieczenie wykopów w różnych rodzajach gruntu. Dzięki ich stosowaniu ziemia z boków nie zasypuje wykopanej dziury co pozwala na włożenie do niej potrzebnych przedmiotów oraz umożliwia prowadzenie prac ziemnych. Szalunki te wykonane mogą być zarówno z drewna jak i aluminium ważące nawet 1400kg i są przeznaczone są do małych wykopów. Przy wykopach w pracach budowlanych wykorzystywane są szalunki średnie, z grubej stalowej blachy powstają szalunki ciężkie przeznaczone do budownictwa przemysłowego.
deskowania stropowe mają za zadanie podtrzymać konstrukcję stropu dzięki podporą, które rozmieszczone są w równej odległości a na nich umieszcza się szalunki drewniane np. płytę OSB. Innym sposobem jest użycie gotowego stolika szalunkowego mocowanego za pomocą dźwigu na gotowych już podporach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie przy budowie np. hal produkcyjnych czy magazynów. Na tak wykonane deskowanie nakłada się zbrojenie i wieńce. Szalunek musi być dokładnie zrobiony aby strop był wykonany równo a beton przez niego nie przeleciał. Deskowanie stropowe podzielić można na podpory, dźwigary oraz stolik szalunkowy.
– szalunki ścienne mają za zadanie zabezpieczyć otwory w ścianach przeznaczone na okna lub drzwi. Mogą też być podporą dla elementów ozdobnych. Szalunki ścienne podzielić możemy na lekko oraz średnio gabarytowe.
Deskowanie podzielić można na:
– indywidualne stoowane jednorazowo do niewielkich budów oraz o unikalnych kształtach,
– inwentaryzowane stworzone z elementów wielokrotnego użytku,
– przestawne rozkładane po wyschnięciu betonu i montowane w innym miejscu,
– przesuwne przesowane w inne miejsce bez potrzeby demontażu,
– ślizgowe przsuwne zwykle do góry
– deskowanie ścian lub dachów może być pełne lub niepełne
– deskowanie elementów konstrukcji betonowych lub żelbetowych umożliwia ono łączenie ze sobą konkretnych elementów,
Deskowanie to także konstrukcja z desek, które połączone są ze sobą krawędziami.