Dobrze dobrana rama do obrazu nie powinna zdominować dzieła ani odciągać od niego uwagi. Z kolei powinna mu służyć. Umiejętnie dopasowana oprawa zdjęcia, plakatu czy rysunku nie tylko stworzy z nim całość, ale gdy zajdzie taka potrzeba, zamaskuje nieporadność kompozycji czy wykonania.

Współczesne wnętrze, przestronne i ascetyczne ceni prosty i śmiały design. Ramy aluminiowe doskonale korespondują z surowym nowoczesnym charakterem i to zarówno przestrzeni publicznej, takiej jak gabinety czy kancelarie, jak i domowego zacisza. Są przy tym ponadczasowe i jak wszystko, co nieudziwnione, nie ma obawy, że wyjdą z mody.

Ramy aluminiowe do obrazów dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a osiąga się to poprzez anodowanie i lakierowanie metalu. I tak złota, srebrna, biała czy czarna, żeby wymienić tylko kilka, oprawa może kryć pod warstwą farby lekkie jak piórko aluminium. Zależnie od potrzeb, ramy dostępne w wersji matowej, jakże stylowej, w wersji z połyskiem, lub w wersji szczotkowanej. Ze względu na małą wagę samego tworzywa metal ten jest pierwszym wyborem przy oprawie dużych formatów.

Poza działami sztuki, czy fotografią, aluminium znajduje zastosowanie jako obramowanie dla luster. Jak wiadomo, ten szlachetny metal dobrze komponuje się ze szkłem, przy tym nie obciąża samego przedmiotu. Aluminium, wydobywane z wnętrza ziemi pod postacią boksytów, jest udanym połączeniem lekkości, bo waży niewiele, i mocy, bo jest odporne na uszkodzenia.

Ten niewątpliwej urody metal jest łatwy w pielęgnacji i nie traci na wyglądzie wraz z upływem czasu. Jego obróbka do łatwych nie należy, ale dzięki pracy mistrzów rzemiosła wybór kształtów i profili jest na tyle duży, że zadowoli najwybredniejsze gusta.