Żaluzje do kuchni nie przypominają już dekoracji, niczym z dawnych obiektów użyteczności publicznej. Choć w naszych domach coraz częściej goszczą kolorowe i estetyczne rolety, to właśnie żaluzje zaczynają powracać do łask. Są bowiem coraz ciekawsze, praktyczne i doskonale dekorujące, w tym wypadku kuchenne okna. Na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Żaluzje do kuchni – praktyczne

Tradycyjne firanki i zasłony sprawdzają się w sypialniach, salonach, pokojach dziennych i przestrzeniach dziecięcych. W kuchniach już niekoniecznie. Na materiale osadza się bowiem tłuszcz, kurz, firanki szybko tracą na swoich barwach, a zasłony mogą przytłaczać całe wnętrze.

Żaluzje do kuchni są niezwykle wygodne i praktyczne. Dobrze, by wykonane były z poliestru, który jest łatwy do utrzymania w czystości. Ponadto takie propozycje są proste w montażu i demontażu. Pomysłem, który wielu z nas przypadnie do gustu, są mini żaluzje, które można podciągać od dołu do góry oraz opuszczać od góry do dołu. W ten sposób regulujemy natężenie światła naturalnego wedle własnych potrzeb. Wybierając takie żaluzje należy pamiętać, by były kolorystycznie spójnie z ramą okienną, a przynajmniej z wystrojem kuchennym.

Rolety rzymskie i rolety dzień-noc

Alternatywą dla żaluzji są rolety, ale nie te zwyczajne, które widnieją w wielu domowych oknach. Do kuchni świetnie sprawdzą się rolety rzymskie. Najlepiej dopasować je do dużych i wysokich pomieszczeń, ponieważ można zamontować je na ścianie nad oknem. Zbyt niskie nadproże może zaowocować tym, że nawet całkowicie podciągnięte rolety będą wchodzić w światło okna, dlatego należy zwracać uwagę na ten aspekt.

Żaluzje do kuchni to niejedyne rozwiązanie, na jakie możemy sobie pozwolić. Kolejną propozycją wartą rozważenia są rolety dzień-noc. Tradycyjne rolety podciągnięte na dzień pozostawiają okno zupełnie „gołe”, co może nam nie odpowiadać. W szczególności, gdy kuchnia usytuowana jest na parterze. Rolety dzień noc dają szansę na dostęp światła naturalnego za dnia, ale jednocześnie osłaniają okno, niczym firanki. Z kolei nocą całkowicie zaciemniają kuchnię.

Ważne wskazówki

Niezależnie od ostatecznego wyboru, uwagę należy zwracać na materiały służące wykonaniu. Żaluzje czy rolety powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto sposób ich montażu zadecyduje o tym, czy będziemy mogli otworzyć okno na oścież, czy też tylko uchylić je do pewnego stopnia.

Na koniec uwzględniajmy kuchenną aranżację. W końcu spójna stylistyka i estetyczne wnętrze odpowiada za stworzoną atmosferę, a ta będzie sprzyjać przyjemności gotowania. Żaluzje do kuchni zamiast firanek? Czemu nie! Dobrze dobrane będą świetnie się prezentować i spełniać swoje praktyczne funkcje.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge