Nasz pupil ma już miskę, legowisko i transporter na podróż. Dobraliśmy także wysokiej jakości karmę, którą zdążył polubić. Ostatnie, co nam zostaje, to spędzony z nim czas, w tym na zabawach. Nie obejdzie się bez różnego rodzaju zabawek. Psy przez całe życie zachowują chęć do zabawy, choć różni się ona w zależności od rasy i temperamentu psa, a także jego wieku. Jakie produkty wybrać dla swojego czworonoga?

Dla najmłodszych

Zabawek potrzebują już szczeniaki, ale nie może to być ta sama zabawka, którą kupujemy starszemu pupilowi. Szczenięta są delikatniejsze, wrażliwsze, mają również znacznie słabsze zęby i zgryz. Potrzebują czegoś, co będą w stanie schwycić zębami, ale co nie sprawi im bólu i nie przysporzy kłopotów ze zgryzem. Wybieramy zatem zabawki gumowe, z tworzyw, ale miękkich. Idealnie, jeśli mają delikatne wypustki, dzięki czemu pozwalają prawidłowo rozwijać się całej jamie ustnej. Szczeniaki wzmacniają zęby i dziąsła, a gdy zafunduje się im gryzak, będzie to również doskonały sposób na usuwanie nagromadzonego osadu nazębnego i docieranie do trudno dostępnych miejsc.

Młodym psiakom nie powinno się fundować zabawek, na przykład sznurków czy lin, które służą do przeciągania wraz z właścicielem. Zabawa z ich użyciem może się skończyć bólem dla szczeniaka i niepotrzebny problemami z jamą ustną. Nie zaleca się także uwielbianych przez psy, gumowych, piszczących kaczek czy kurczaków. Choć psiaki za nimi przepadają, to niestety w ten sposób oduczają się reagować na pisk, który sygnalizuje ból.

Dla żywiołowych i nieco starszych psów

Zdrowe, żywiołowe psy dorosłe, którym nie brakuje energii, by każdego dnia spędzać aktywnie czas, mogą już korzystać ze znacznie szerszej palety zabawek. Polecane są wszelkiego rodzaju piłki zawieszone na sznurkach, dzięki czemu nie ma ryzyka udławienia się psa, ale i w zabawę może być zaangażowany właściciel. Nie powinny to być tradycyjne piłki tenisowe i inne, ponieważ mogą być wypełnione gazem, a do tego zastosowany jest w nich klej. Zarówno gaz, jak i klej są w stanie wyrządzić sporo szkód psiakowi, który niechcący je przegryzie.

Z dorosłym psem można z powodzeniem przeciągać linę, ponownie angażując się w zabawę. Świetnie sprawdzają się gumowe frisbee oraz ringo. Na początek pies powinien się z nimi oswoić, nauczyć chwytać, a im dalej w czas, tym na więcej zabawy można sobie pozwolić, rzucając talerz lub ringo coraz dalej i ucząc tym samym łapania zabawki przez psa w locie. Ringo ma tę przewagę nad frisbee, że utrzymuje się na wodzie, dlatego można je wykorzystać do zabaw wodnych.

Walory edukacyjne mają wszelkiego rodzaju zabawki, w których można ukryć specjalne smakołyki, a zadaniem psa jest odpowiednie ich „potraktowanie”, by dostać się do ulubionej przekąski. Mogą to być kule, które zbyt szybko się turlające, nie pozwalają na wypadnięcie przysmaku umieszczonego wewnątrz. Podobnie działają zabawki logiczne, klocki, maty, gdzie w poszczególnych przegródkach, miejscach, zostają ukryte przysmaki, a zadaniem psa jest wykonanie konkretnego ruchu, przesunięcia, dogrzebania się do kolejnej warstwy na przykład maty, by w końcu znaleźć smakołyk.

Dobrym pomysłem są gry, które zajmują czas na naprawdę długo. Pies, by dostać się do ulubionego produktu, musi nauczyć się na przykład odkrywać pojemniki czy zmieniać położenie dźwigni. Można przechodzić na kolejne etapy, coraz trudniejsze, tym samym jeszcze lepiej dbając o rozwój sprytu psiaka.

Zabawki dla seniorów i schorowanych

Psy starsze, ale i te schorowane, często mają zbyt mało energii na żywiołowe zabawy. Dla nich najlepszym rozwiązaniem są zabawki niewymagające ruchu, do wykorzystania w domu. Seniorom przydają się także piłeczki czy gryzaki, które jednocześnie dbają o ich zęby i dziąsła, ale powinny być miękkie w podobnym stopniu, co te dla szczeniaków. Seniorzy bowiem nie mają już tak mocnych zębów.

Najważniejsze wskazówki

Niezależnie od zabawek, które zwracają na nas swoją uwagę, musimy uwzględnić kilka elementów, zanim pokusimy się o ich zakup. Przede wszystkim powinny być dopasowane do wieku i rasy psa – z powodzeniem znajdujemy na rynku zabawki w różnych rozmiarach i o różnym stopniu twardości. Mają być także bezpieczne, czyli wykonane z wysokiej jakości materiałów, nietoksycznych. Nie mogą to być akcesoria, których używamy my dorośli, jak chociażby piłki tenisowe, bo psu mogą bardzo zaszkodzić.

Zabawa może być nagrodą za dobrze wykonane zadanie. Poza tym odpowiednio dobrana zabawka, która zajmuje pupila na długi czas, daje mu możliwość gryzienia, wylizywania, a niekiedy nawet rozszarpywania, uchroni przed zniszczeniem nasze meble, buty i sprzęty, szczególnie podczas nieobecności w domu. To zabawa – musi być nie tylko frajdą, ale i powinna oferować zachowanie bezpieczeństwa.


Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge