Jeśli zapragniesz odpocząć, zrelaksować się i naładować baterie nie musisz wcale wydawać góry pieniądze. Wyjazdy wakacyjne po Polsce mogą być równie atrakcyjne, jak wakacje za granicą. Tym bardziej że w naszym kraju pozostało jeszcze wiele nieodkrytych przez turystów, mało znanych, za to niezwykle ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Niektóre z nich posiadają bardzo bogatą historię, inne charakteryzują się niezwykłym bogactwem przyrodniczym; jedne to znane tylko nielicznym zakątki, inne znajdują się na liście wielu turystycznych wycieczek. Warto poznać je wszystko, aby uatrakcyjnić wyjazdy wakacyjne po Polsce.

Marzy Ci się wyjątkowy urlop? Zaplanuj podróż po Polsce. W tym wpisie przybliżymy kilka niezwykle ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Być może niektóre z nich przypadną do gustu również Tobie.

Niczym w Prowansji

Jeśli na liście miejsc, które chciałbyś zobaczyć, znajdują się pełne uroku lawendowe pola, to mam dobre wieści. Nie musicie specjalnie w tym celu odwiedzać Prowansji. Kwitnącą lawendę zobaczycie znacznie bliżej. Wystarczy odwiedzić pola lawendowe pod Nowym Kawkowem na Warmii. To największa plantacja tej rośliny w Polsce. Najlepiej podziwiać ją w okresie kwitnienia, w miesiącach letnich. Choć lawenda najlepiej czuje się w klimacie śródziemnomorskim, z upodobaniem rośnie też na Warmii. Zatem osobom, które chcą poczuć się jak w Prowansji, najlepiej zaproponować wyjazdy wakacyjne w okolice Nowego Kawkowa.

Mało znane góry

Ręka w górę, kto słyszał o Górach Pieprzowych w Polsce. Założę się, że niewiele osób, chyba że mowa tu o mieszkańcach Sandomierza. Urokliwe miasto dzieli od niezwykłych i egzotycznych gór tak niewielki dystans, że można go pokonać pieszo. Góry Pieprzowe są najstarszym górskim pasmem w Polsce, które zadziwia osobliwościami przyrody. To tu rośnie obok siebie roślinność typowa dla stepów i terenów podmokłych. Takie okolice to wprost wymarzone miejsce na wyjazdy wakacyjne dla osób zafascynowanych przyrodą. W Górach Pieprzowych zobaczyć można największe w Polsce, a być może i w Europie, naturalne rosarium. Rośnie tam aż 12 różnych gatunków róż.

Na wyjazdy wakacyjne do Zamku Czocha

O tym miejscu krąży wiele niezwykłych legend i opowieści. Część z nich zapewne jest prawdą. W Zamku Czocha rozgrywała się akcja wielu filmów, m.in.: „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Wiedźmin”, „Gdzie jest generał?”. Zamek wzniesiony został w latach 1241 – 1247 jako graniczna warownia pomiędzy Śląskiem i Łużycami. Nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Znajdują się w nim lochy i ukryte przejścia. Zwiedzając go wraz z przewodnikiem, będziesz miał okazję nimi pospacerować. Z pewnością usłyszysz też opowieść o pięknej Urlice, która po tym, jak urodziła dziecko z nieprawego łoża, została przez swojego męża utopiona w zlokalizowanej na dziedzińcu studni. Dziecko natomiast zamurowano w kominku marmurowej komnaty. Po dziś dzień krąży opowieść o tym, że każdy niewierny mąż, który zajrzy do studni, szybko wyłysieje.

Mumie nie tylko egipskie

Wyjazdy wakacyjne można też zaplanować do Węgrowa, niewielkiego miasteczka w województwie mazowieckim. To tam znajduje się XVII wieczny kościół, a pod nim krypty, w których do dziś spoczywają zmumifikowane ciała mieszczan, szlachty i zakonników. Od 2009 roku podziemia z kryptami udostępnione zostały do zwiedzania. Jak wskazuje dokumentacja, pochowanych zostało w nich aż 259 osób w okresie od 1694 roku do roku 1820. Osoby zainteresowane zwiedzaniem nekropolii powinny się wcześniej skontaktować z przewodnikiem.

Polska historia jest tak bogata, a przyroda na tyle niezwykła, że nie trzeba koniecznie planować zagranicznych wojaży, by zobaczyć coś ciekawego. Niekiedy wystarczy poszukać atrakcyjnych turystycznie miejsc w naszym kraju. Jest ich tak wiele, że z powodzeniem będzie można planować wyjazdy wakacyjne po Polsce przez kilka kolejnych lat.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge