Przytulne i przyjazne wnętrze zapewni nam dobrze dobrane oświetlenie. Stylistyka lamp, ich konstrukcja, a następnie rozmieszczenie w konkretnym pomieszczeniu, decyduje o zachowaniu funkcji użytkowych oraz walorów dekoracyjnych. Fakt, że rynek nasycony jest rozmaitymi propozycjami, to spora zaleta. Paradoksalnie jednak tak duży wybór, nie ułatwia nam zakupów.

Trudny wybór w sklepie

Najlepszym rozwiązaniem byłoby móc poradzić się kogoś w sklepie, do którego się wybieramy. O ile w sklepach stacjonarnych mamy najczęściej taką możliwość, o tyle zakup za pośrednictwem sieci, wymusza na nas samodzielny wybór.

W Internecie chętnie szukamy oświetlenia do swoich wnętrz, bo można liczyć na większy wybór. Oryginalne wykonania i projekty nie tylko krajowe, ale i zagraniczne. Bardzo często znajdujemy chociażby lampy podłogowe, których nie sposób zakupić w okolicznych sklepach stacjonarnych. Co sprytniejsi, mogą znaleźć również sporo ciekawych porad i wskazówek, by ostatecznie wybrać produkt, który zadowoli ich pod każdym względem.

Na co zwracać uwagę

Lampa stojąca może spełniać na pierwszym miejscu funkcje użytkowe lub funkcje dekoracyjne. Decyzja należy do nas. Pod uwagę bierzemy w tym momencie własne oczekiwania, jak i aranżację wnętrza. Najczęściej w grę wchodzi salon, w którym świetnie sprawdzają się lampy podłogowe.

W niewielkich salonach, które są urządzone w stylu klasycznym czy nawet rustykalnym, zwykle gości sporo elementów. Mebli i rozmaitych ozdób. Światło pada z góry, ale i z boku, bo na ścianach często pojawiają się stylizowane kinkiety. Nie da się uniknąć powstawania cieni i pozostawania ciemnych zakamarków. To utrudnia sprzątanie, dbanie o porządek i szukanie konkretnych przedmiotów. Z kolei, gdy przychodzi chęć na wieczorną lekturę tuż przed snem, oświetlenie centralne jest zbyt mocne i za bardzo pobudzające. Czytanie ma być elementem relaksu lub wyciszeniem przed snem. Potrzeba zatem subtelnego światła, oświetlającego wybrany skrawek.

Odpowiednie ustawienie i stylistyka

Lampy podłogowe idealnie spełniają tego typu funkcje. Do salonów takich, jak uprzednio wspomniane, czyli nie grzeszących metrażem, warto stawiać na delikatne, lekkie i stylizowane konstrukcje. O małej podstawie, najlepiej na jednej nodze, by nie zajmowały zbyt dużo miejsca i oczywiście wpisywały się w aranżację wnętrza.

Duże salony pozwalają na większą dowolność. Można nawet pokusić się o umieszczenie kilku lamp podłogowych. Jednej, która będzie wydzielać intymną strefę do odpoczynku, czytania, oglądania telewizji – najczęściej tuż przy łóżku. Kilku innych, niekoniecznie podobnych stylistycznie do tej pierwszej spełniającej na pierwszym miejscu funkcje użytkowe, które będą ustawione w taki sposób, by dekorować przestrzeń i ją doświetlać.

Reszta to kwestia gustu i budżetu finansowego. W bogactwie lamp, jakie oferują nam producenci, każdy jest w stanie znaleźć coś do swojego salonu.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge