Oszczędzanie nie zawsze idzie w parze z jakością. Ta reguła tyczy się również oświetlenia. Czy tanie ledy faktycznie spełnią nasze oczekiwania? Będą trwałe, zapewnią równomierne oświetlenie, a przy okazji ciekawy efekt wizualny? Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że najtańsze rozwiązania nie idą w parze z oczekiwaniami oraz wymaganiami. Tym bardziej, jeśli wybieramy oferty nieznanych firm. Jeśli cena jest radykalnie niższa od tej, jaką zwykle oferują nam sklepy stacjonarne czy też internetowe, w głowie powinna zaświecić się czerwona lampka.

Tanie ledy – same wady?

Niegdyś rozwodzono się na temat bezpieczeństwa stosowania ledów. Ich światło uznawano za niebezpieczne dla naszego wzroku. Zbyt jaskrawe i rażące, a co za tym idzie, mogące wręcz szkodzić naszym oczom i to w stopniu poważnym. Obecnie producenci zobowiązani są do przestrzegania odgórnie narzuconych wymogów względem norm technicznych. W tym norm dotyczących bezpieczeństwa fotobiologicznego. Jeśli dokonamy zakupu takiej lampy możemy mieć pewność, że nie zaszkodzi naszemu narządowi wzroku.

Co jednak gdy postawimy na zbyt tanie ledy i nasze oczy zaczną to odczuwać? Problem z pewnością nie będzie leżał w ledach, mówiąc ogólnie. To kwestia niedotrzymania wymogów przez producenta. Niska jakość, a co z tym idzie również niska cena. Można zatem z powodzeniem rzec, że korzystanie z promocji, które znacząco różnią się od większości ofert, jest błędem. Podobnie, jak i wybieranie produktów z nieznanych źródeł.

Jakość idąca w parze z ceną

Nie da się ukryć, że ledy generalnie są znacznie droższe od tradycyjnych rozwiązań. W zależności od wybieranych żarówek, tradycyjnych czy też nieco nowocześniejszych halogenów, ledy pod względem cenowym wypadają przy nich bardzo drogo. To wahania dochodzące nawet do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Stąd poleca się przemyślenie sposobu oświetlania wybranych powierzchni i pomieszczeń.

Za jakość przyjdzie nam zapłacić, ale przy dobrym rozmieszczeniu i rozplanowaniu, potraktowaniu ledów, jako oświetlenie dodatkowe czy też dekoracyjne, będzie można liczyć również na oszczędności. A przynajmniej nie horrendalnie wysoki rachunek za energię.

Na co zwracać uwagę podczas zakupów

Najczęściej popełniany błąd to wybieranie ledów wedle mocy wat, zamiast lumenów. Ten ostatni parametr określa moc świecenia. Kupując ledy kierujemy się zatem informacją o lm – lumenach, a nie W – watach. Poza tym sprawdzamy, od jakiego producenta pochodzą żarówki. Czy ich cena nie jest podejrzanie niska.

Poprośmy również sprzedawcę, by zaświecił kilka lamp led. Na tej podstawie ocenimy ich jaskrawość. Ta zbyt duża, rażąca w oczy zasugeruje, że mamy do czynienia raczej z niską jakością i produkt taki należy omijać szerokim łukiem.

Finalnie weźmy sobie do serca, że za dobrą jakość przyjdzie nieco zapłacić. Nie oznacza to, że znacząco naruszymy budżet finansowy przeznaczony na zakup tego typu oświetlenia. O ile w nasze ręce nie wpadną tanie ledy, które z pewnością będą pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, aniżeli pożądaną oszczędnością.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge