Suchość skóry potrafi być mocno uciążliwa. Ponadto stanowi problem estetyczny, bo najczęściej wysuszone, newralgiczne punkty, to łokcie, kolana, stopy, ale i dłonie. Suchość może być widoczna również na twarzy. Czasami to kwestia zbyt małej ilości wody, jaką wypijamy w ciągu dnia. Innym zaś razem nieodpowiednio pielęgnujemy swoją skórę. Nierzadko również bywa tak, że nadmiernie wysuszona skóra staje się objawem poważniejszego schorzenia. Jak sobie radzić?

Suchość skóry – błędy w pielęgnacji

Codziennie moczymy ręce i to bardzo często. Zdarza nam się robić pranie ręczne w silnych środkach piorących lub sprzątamy przy użyciu detergentów, ale bez zastosowania rękawic ochronnych. Nieumiejętnie korzystamy z promieni słonecznych lub sztucznego „słońca”, nazbyt często wybierając się na solarium. Następnie stosujemy paradoksalnie zbyt dużo produktów kosmetycznych, nie dobierając ich do potrzeb. Suchość skóry może mieć zatem przyczynę w nieprawidłowej pielęgnacji.

Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć stosowanie kosmetyków, które pełne są chemii. W szczególności kobiety lubią mieć pod ręką krem, żel, maskę i całą gamę „mazideł”, najlepiej do każdej części ciała osobno. Nie jest to jednak konieczne. A jeśli już wybieramy produkty kosmetyczne, warto zwracać uwagę na ich skład zawarty na opakowaniu. Im bardziej naturalny, pozbawiony sztucznych barwników, substancji zapachowych, parabenów czy SLS-u, tym lepiej dla naszej skóry.

Schorzenie, które wymaga leczenia

W wielu wypadkach suchość skóry to nie tylko problem natury estetycznej, ale objaw sugerujący, że nasz organizm zmaga się ze schorzeniem. Sucha skóra może sugerować zaburzone procesy odbudowy komórek skóry, wchłaniania i zatrzymywania wody.

Suchość skóry może towarzyszyć między innymi cukrzycy. Problemy ze skórą są pierwszym, widocznym objawem u cukrzyków. Naskórek staje się cienki, delikatny, do tego skóra zaczyna się łuszczyć. Łatwo o zranienia, a gojenie się jest utrudnione. Ponadto taka skóra zdecydowanie bardziej narażona jest na infekcje. W końcu naskórek to jedna z barier ochronnych organizmu.

Być może nie wiedzieliśmy tego, ale jeśli poza przewlekłym zmęczeniem, wahaniami masy ciała i zawrotami głowy, nasza skóra staje się ziemista, łuszcząca, a na zgrubieniach – łokciach czy kolanach, ciemna i przesuszona, możemy mieć problemy z tarczycą.

Placki czerwonej i złuszczonej skóry, to kolejno jeden z najbardziej wyraźnych objawów łuszczycy. Suchość skóry początkowo obejmuje stopy, łokcie czy kolana, ale wraz z postępem choroby zaczyna dotykać zdecydowanie większe fragmenty na całym ciele.

A na koniec możemy wspomnieć o objawie, jakim jest suchość skóry i nadmierny świąd, w przypadku atopowego zapalenia skóry. To autoimmunologiczna choroba skóry, której objawy stają się nie tylko uciążliwe, ale i mogą z czasem zacząć wpływać na stan psychiczny pacjenta.

Pielęgnacja suchej skóry

Przesuszona skóra wymaga regularnego nawilżania oraz natłuszczania. W przypadku atopowego zapalenia skóry konieczne jest stosowanie emolientów, które są specjalnie przeznaczone do problematycznej skóry i nie znajdujemy w nich dodatkowo drażniących substancji.

Na co dzień, niezależnie od schorzenia, z jakim się zmagamy, suchość skóry stanie się znacznie mniej uciążliwa, jeśli zadbamy o zminimalizowanie ryzyka kontaktu z czynnikami dodatkowo podrażniającymi skórę, jak i będziemy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge