Sprzątanie w domu nie należy do ulubionych przyjemności, co nie oznacza, że musi być codzienną zmorą. Na rynku pojawia się mnóstwo gadżetów, a także udoskonalonych, już dobrze znanych nam produktów. To za ich sprawą codzienne czynności przebiegają sprawnie, szybko, a sprzątanie nie jest aż tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać.

Sprzątanie w domu – na początek planowanie

Przyzwyczailiśmy się do planowania codziennych obowiązków, tych zawodowych, jak i domowych. Sprzątanie w domu także dobrze jest rozplanować, bo dzięki temu łatwiej sprostać wyzwaniu, tym bardziej gdy w grę wchodzą większe porządki, na przykład przedświąteczne. Jeśli mamy problem, które czynności, jak często powinny być wykonywane, w sieci można znaleźć mnóstwo przykładowych rozpisek, a nawet prostych kalendarzy z zaznaczonymi zadaniami. Czynności podzielone są na te niezbędne do wykonywania każdego dnia, raz w tygodniu, raz na miesiąc, ale i kwartalnie czy raz do roku.

Możemy samodzielnie stworzyć taki plan, umieszczając w rozrysowanych polach czynności, które uważamy za priorytetowe, do wykonania z określoną częstotliwością. Choć wydaje się to być dość banalnym, a już na pewno nie nowatorskim pomysłem, w praktyce pozwala na osiąganie lepszych efektów.

Jak planować sprzątanie w domu?

Domowe porządki warto zaczynać od najbrudniejszych pomieszczeń, pracując od „góry” do „dołu”. Oznacza to, że chowamy, czyścimy, porządkujemy wszystko to, co znajduje się w najwyższych partiach, przesuwając się aż do wysokości tuż nad podłogą. Jest to ważne z tego względu, że kurz i zabrudzenia osiadają na coraz niższych partiach, dlatego sprzątając w odwrotnej kolejności, niweczymy cały plan działania.

Na koniec sprzątania warto pozostawić łazienkę, bo to ona posłuży nam jako miejsce do wymiany brudnej wody na czystą, płukania ściereczek, składowania domowych sprzętów sprzątających. I co najważniejsze, ostatnią czynnością sprzątania pozostają podłogi, które podczas porządków będą się nieustannie brudzić.

Dobrym pomysłem jest sprzątanie w domu poczynając od ogółu do szczegółu. Robimy coś na kształt wstępu, najpierw porządkując, myjąc najmniej zabrudzone przedmioty czy powierzchnie, i stopniowo zajmując się coraz większymi zabrudzeniami. Niektóre elementy wyposażenia mogą wymagać namoczenia, pozostawienia na jakiś czas pod wpływem działania środku czyszczącego, by później łatwiej uporać się z mocnym zabrudzeniem. Te czynności można wykonać na samym początku, by wykorzystać czas zanim zacznie działać chemia, na sprzątanie lżej zabrudzonych powierzchni i domowych rzeczy.

Przydatne akcesoria

Poza chemią domową, sprzątanie w domu nie obejdzie się bez rozmaitych akcesoriów. Które z nich warto wybrać? Do mycia okien sprawdzają się specjalne myjki, do których przymocowane są pojemniki z mechanizmem sprayowym. Ułatwiają mycie, bo jedno urządzenie to jednocześnie butelka z płynem, chłonna ściereczka z mikrofibry i ściągaczka do wody. Podobne funkcje oferują mopy, których nie trzeba co chwila maczać w wiadrze z wodą i płynem. Jedno naciśnięcie sprytnego przycisku pozwala na uwolnienie niewielkiej porcji płynu bezpośrednio na podłogę i wygodne mycie.

Tego typu gadżety i akcesoria, bazujące na najprostszych artykułach sprzątających, ale udoskonalone o nowe funkcjonalności, sprzątanie w domu czynią prostszym, efektywniejszym, przebiegającym szybciej, a także przyjemniejszym.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge