Osoby stosujące diety eliminacyjne, wiedzą, jak trudno niekiedy jest kupić żywność dostosowaną do ich sposobu żywienia. Sklep z żywnością bezglutenową, o ile znajduje się w miarę blisko miejsca zamieszkania oraz oferuje na tyle szeroki wachlarz produktów, by sprostać wymaganiom osób przebywających na diecie, jest doskonałą alternatywą dla chorych z celiakią. Produkty bezglutenowe sprzedają dziś zarówno duże dyskonty, jak i wyspecjalizowane sklepy.

Kupowanie żywności bezglutenowej powinno wiązać się z wysoką świadomością konsumentów dotyczącą sposobu oznaczania produktów. Czytając ze zrozumieniem etykiety towarów, chorzy mogą ustrzec się przed przykrymi dla nich dolegliwościami. Okazuje się bowiem, że niektóre produkty, choć mogłoby się wydawać, że są bezglutenowe, w rzeczywistości posiadają w składzie gluten.

Na co należy zwracać uwagę?

Sklepy z żywnością bezglutenową raczej nie powinny zaskoczyć nas składem swoich produktów. Wśród ich asortymentu, już z założenia, powinny się znaleźć wyłącznie produkty bezglutenowe. Jak je rozpoznać? Żywność z certyfikatem powinna być opatrzona charakterystycznym symbolem przekreślonego kłosa. To te artykuły należy wybierać, by nie natknąć się w jedzeniu na gluten.

Warto jednak pamiętać, że osoby przebywające na diecie, nie zawsze mają dostęp do specjalistycznych sklepów ze zdrową żywnością. Niekiedy zmuszone są do robienia zakupów w innych, małych bądź większych sklepach. Wyrobienie w sobie nawyku czytania etykiet jest u nich bardzo ważne. W zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia pomoże z pewnością wiedza, że gluten może być ukryty pod nazwą innych substancji. Przy czytaniu składu produktu naszą czujność powinny wzbudzić między innymi białka pochodzenia roślinnego, skrobia roślinna, której dokładnego pochodzenia nie znamy oraz zagęszczacze zbożowe.

Sklep z żywnością bezglutenową – gdzie go szukać?

Najlepiej oczywiście, jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania będzie sklep ze zdrową żywnością, który oferuje również żywność bezglutenową.

Przypominam! Szukamy etykiet z symbolem przekreślonego kłosa.

Kiedy jednak takiego sklepu nie ma w okolicy, siłą rzeczy trzeba robić zakupy gdzie indziej. O wiele łatwiej jest sprostać temu zadaniu w wielkich aglomeracjach miejskich. Tam, nawet jeśli nie znajdzie się sklep z żywnością bezglutenową, zaopatrywać będzie się można w niektórych dyskontach. Chorzy na celiakię donoszą, że, nierzadko na ich prośbę, wprowadzają one do swojego asortymentu żywność specjalnego przeznaczenia. Wśród tych sklepów można już wymienić sklepy wielkopowierzchniowe, które często mają specjalne stoiska z żywnością bezglutenową, ale i Biedronkę oraz Lidla.

Jakie produkty można kupić w takich sklepach? Najczęściej będzie to bezglutenowe pieczywo, wędliny, makaron, soki itp.

Gdzie jeszcze kupować?

Sklep z bezglutenową żywnością to ogromne udogodnienie dla osób pozostający na diecie. Jednak osoby z małych miejscowości mają do niej zdecydowanie gorszy dostęp niż mieszkańcy miast i miasteczek. W małych miejscowościach najczęściej nie będzie ani sklepu ze zdrową żywnością, ani nawet dyskontu. Co w takiej sytuacji?

W dobie internetu można poradzić sobie i z takim problemem. Dziś w sieci można kupić praktycznie wszystko. Od mebli, poprzez bieliznę, po leki i żywność. I to nawet taką, która przeznaczona jest dla osób o specjalnych potrzebach żywieniowych. Zatem z pewnością znajdzie się również sklep z żywnością bezglutenową online. Wtajemniczeni wiedzą, że jest ich już całkiem sporo. Zatem nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na zakupy!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge