Słyszałam kiedyś opinie, że matka samotnie wychowująca dziecko zawsze jest na straconej pozycji – i w oczach dziecka, i w oczach ludzi. Czy samotne wychowywanie dziecka rzeczywiście jest źle postrzegane? Jakie obawy mają rodzice skazani na samotne rodzicielstwo? I co zrobić, by dzieci dorastające w niepełnych rodzinach nie czuły się gorsze od innych?

Samotne wychowywanie dziecka potrafi bardzo skomplikować życie. Codzienne zmagania z problemami, z którymi trzeba zmierzyć się w pojedynkę może być bardzo wyczerpujące. Konieczność zapewnienia ciągłej opieki bez wsparcia bliskiej osoby, a do tego problemy finansowe, które często towarzyszą samotnym rodzicom. To tylko niektóre z problemów, z którymi spotyka się na co dzień samotna matka lub samotny ojciec.

Samotne wychowywanie dziecka – okoliczności

Przyczyny tego, że dziecko wychowywane jest przez jednego rodzica, mogą być różne. Warto jednak pamiętać, że dla dziecka powód, dla którego pozostało tylko z mamą lub tylko z tatą nie jest taki ważny. Najistotniejsze jest to, jaką postawę przyjmie samotny rodzic, jak wytłumaczy dziecku nieobecność drugiego z nich oraz jak poradzi sobie w nowej sytuacji. Zderzenie z rzeczywistością dnia codziennego, zwłaszcza na samym początku, bywa bowiem bardzo trudne.

Rodzicielskie rozgrywki

Bardzo ważne jest to, by rodzice, którzy postanowią o rozwodzie lub separacji umieli wykazać się dojrzałością emocjonalną i świadomością, że ich wzajemne rozgrywki mogą bardzo zranić dziecko. Wplątywanie małoletnich w kłótnie i skomplikowane relacje między dorosłymi może poczynić poważne szkody w życiu młodego człowieka. Czasami wpływają one na jego więzi z partnerem w życiu dorosłym.

Pamiętajmy, niezależnie od skomplikowania życia rodziców, dziecko może oczekiwać wsparcia w trudnej sytuacji i nie należy zbywać go hasłami: „nie teraz”, „nie mam czasu”, albo fundować jeszcze gorszych przekazów w stylu: „Twój tato już nas nie kocha, dlatego od nas odszedł”. Pomimo tego, że sytuacja dorosłych jest trudna, dziecko powinno uzyskać zapewnienie, że nadal ma dwoje rodziców, na których może liczyć. Oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy rodzic, pomimo zmian w jego życiu, nadal chce utrzymywać z dzieckiem kontakt.

Samotny rodzic w oczach innych

Samotne wychowywanie dziecka przez niektórych ludzi postrzegane jest jako wynik nieudolności rodzica. Cześć społeczeństwa negatywnie ocenia to, że nie potrafił zatrzymać przy sobie bliskiej osoby, albo dokonał w życiu złych wyborów, wplątując się w toksyczny, niemający przyszłości związek. Prawda jest jednak taka, że samotni rodzice bywają często zdecydowanie bardziej zaradni, niż ci, którzy pozostają w pełnej rodzinie. Z czego to wynika?

Samotne rodzicielstwo – pozytywy

Samotne wychowywanie dziecka wymaga od rodziców znacznie lepszej organizacji dnia codziennego, niż wtedy, gdy dziecko wychowywane jest przez oboje rodziców. Badanie socjologiczne wykazało na przykład, że samotni rodzice spędzają ze swoimi dziećmi znacznie więcej czasu. Potrafią dobrze planować i tak dostosowywać swój rozkład dnia, by starczyło go zarówno na aktywność zawodową, pomoc dziecku w nauce, jak i rozmowę z nim oraz spędzenie czasu na wspólnym spacerze, czy zabawie.

W rezultacie dziecko wychowywane w niepełnej rodzinie przez mądrego i zaradnego rodzica radzi sobie w szkole oraz w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami tak samo dobrze, jak inni. Nie ma też problemów z budowaniem trwałych związków w życiu dorosłym.

Warto pamiętać przy tym, że samotny rodzic ma znacznie większe trudności w zapewnieniu właściwej opieki dziecku, niż wtedy, gdy obowiązek ten rozkłada się na dwie osoby. Pamiętajmy jednak, że ważna jest nie ilość czasu spędzanego z dzieckiem, ale jego jakość. Pozostając z dzieckiem nawet przez cały dzień, można nie zaspokoić jego podstawowych potrzeb. Roztropne, samotne wychowywanie dziecka polega na mądrym spędzaniu z nim czasu, nawet gdy nie mamy go wiele. Dostosowaniu aktywności do wieku rozwojowego dziecka i jego potrzeb. Taki robi mądry, samotny rodzic.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge