Specjaliści wiedzą, że najistotniejsze z dla rozwoju emocjonalnego dziecka są 3 pierwsze lata jego życia. Jest to okres najintensywniejszego rozwoju małego człowieka, w którym ogromna jest rola dotyku. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa oraz bliskiego kontaktu z rodzicami.

Jak wielką rolę w rozwoju dziecka pełni dotyk może świadczyć wypowiedź:

„Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym”

(M. Sundelrand)

Jak się okazuje dotyk jest pierwszym zmysłem, jaki rozwija się u dziecka. Pojawia się już około 6 -8 tygodnia życia płodowego (okolice nosa i ust). W 12 -14 tygodniu dziecko reaguje na dotyk już praktycznie całą powierzchnią ciała. Niewrażliwe na dotyk pozostają tylko czubek i tył głowy oraz część pleców, co ma bardzo duże znaczenie przy porodzie.

Czym jest dotyk

Niezliczone badania i doświadczenia wykazały, jak ogromną rolę w prawidłowym rozwoju człowieka pełni dobry dotyk. Przykładem są badania przeprowadzone na początku XX w. w USA. Dowiodły one, że wychowankowie domów dziecka, pomimo tego, że zaspokajano ich wszystkie podstawowe potrzeby biologiczne, na skutek braku bliskiego kontaktu z rodzicami, rozwijały się znacznie wolniej od swoich rówieśników z pełnych, szczęśliwych rodzin. Częściej cierpiały na zaburzenia psychofizyczne, chorowały oraz wolniej rosły.

Inne badania udowodniły, że przedwcześnie urodzone dzieci, które stymulowane są dotykiem osób bliskich, znacznie szybciej przybierają na wadze i rosną. Tzw. holding, czyli metoda przytulania i dotyku stosowana jest we wspomaganiu leczenia dzieci autystycznych. Poprzez takie zabiegi stara się przywrócić więź pomiędzy dzieckiem a matką.

Rola dotyku w życiu dziecka i dorosłego człowieka

Dotyk ma działanie antystresowe. Jego rola polega na tym, że wywołuje wydzielanie w mózgu substancji chemicznych, które znoszą stres oraz odpowiadają za przyspieszenie rozwoju dziecka. Co więcej, przytulać lubią się nie tylko dzieci. Również dorośli w sytuacjach dla nich trudnych i stresowych, lubią przytulić się do kogoś bliskiego, szukając w ten sposób pocieszenia i poczucia bezpieczeństwa oraz akceptacji.

U noworodków i niemowląt dotyk stanowi najistotniejszy ze zmysłów. Dzieci, które pozbawia się go w początkowym okresie życia, już na starcie skazane są na trudne dzieciństwo, a życiu dorosłym deficyty emocjonalne. Dzieci takie, znacznie gorzej radzą sobie w szkole, trudniej nawiązują relacje z rówieśnikami, a w dorosłym życiu bardzo często skąpią uczuć swoim dzieciom lub wręcz odrzucają je. We wczesnym etapie rozwoju dziecka, czuły dotyk rodzica ma ogromny wpływ dla stymulowania rozwoju psychofizycznego maleństwa. To na jego podstawie dziecko buduje swoją wiedzę o świecie, dostając od rodziców jasny przekaz: świat jest dobry, a ty jesteś bezpieczny. Rola dotyku rodzica w rozwoju dziecka jest nie do przecenienia.

Ocena

1 KOMENTARZ

  1. Poprzez zmysł dotyku dziecko otrzymuje ważne informacje ze świata zewnętrznego – o tym, czy jest ciepło czy zimno, mokro czy sucho, twardo czy miękko. Również poprzez dotyk rozpoczyna się kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Nie ma co się dziwić, że później dzieci bez doświadczeń dotyku rodziców zachowują się tak jak się zachowują…
    Opcje ostatnio opublikował…27-latek zebrał 10 mln USD na niezwykły fundusz inwestycyjnyMy Profile

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge