Depresja jest poważną chorobą o podłożu psychicznym. Nie leczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. Chory często sam nie potrafi sobie z nią poradzić. Dlatego tak ważna jest pomoc w depresji.

Depresja jest chorobą, przy której cierpi zarówno sam chory, jak i członkowie jego rodziny. Na zachorowanie narażony jest praktycznie każdy, a ostatnio choroba dotyka coraz więcej osób. Pierwszymi osobami, które dostrzegają objawy depresji, są członkowie rodziny chorego. Nie zawsze jednak potrafią określić, czy jest to jedynie smutek, czy też właśnie depresja.

Kiedy udać się po pomoc w depresji?

W przypadku osób chorych na depresję wsparcie w postaci rozmowy z bliskimi nie zawsze pomaga. Najczęściej konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy. Dobrze, jeśli pomoc ta nadejdzie w początkowym okresie choroby, kiedy jej nasilenie nie jest jeszcze bardzo duże. W późniejszym okresie objawy stają coraz intensywniejsze i powstaje zagrożenie, że chory może zagrażać swojemu zdrowiu i życiu.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Aby zrozumieć, kiedy udać się po pomoc w depresji, należy dobrze poznać objawy choroby. Przygnębienie, apatia, zaburzający codzienne funkcjonowanie smutek, to tylko niektóre z objawów. Jeśli dostrzeżesz je u siebie lub swoich bliskich i zauważysz, że trwają dłużej niż dwa tygodnie, koniecznie poszukaj pomocy. Inne towarzyszące chorobie objawy to: problemy z zasypianiem lub nadmierna senność, brak zainteresowania codziennymi czynnościami oraz odczuwania przyjemności z ich wykonywania, niekiedy również spadek apetytu i obniżone poczucie własnej wartości.

Gdzie szukać wsparcia?

Pomoc otoczenia jest tu kluczowa. Pozwala chorej osobie lepiej funkcjonować i daje jej poczucie, że nie jest sama, a obok są osoby, którym zależy na tym, by jej pomóc. Najgorsza w tym przypadku jest samotność, która daje poczucie beznadziei i w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie samopoczucia. Oprócz wsparcia bliskich bardzo często konieczna jest pomoc psychologiczna.

Istnieje wiele ośrodków niosących pomoc w depresji. Jeśli nie wiesz, gdzie ich szukać, możesz zacząć od telefonu zaufania. Tam uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. Rozmówca wskaże Ci ośrodki niosące wsparcie, gwarantując przy tym dyskrecję. Miejscami, gdzie można zgłaszać się po pomoc w depresji, będą między innymi.:

  • Ośrodki pomocy społecznej – oferują wsparcie psychologa, a w razie konieczności także pomoc prawną i materialną.
  • Poradnie psychologiczno-pedagogiczne – placówki, które oferują pomoc dla dzieci borykających się z depresją.
  • Poradnie zdrowia psychicznego – oferują możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy psychiatrycznej.
  • Ośrodki wsparcia rodziny – w nich mogą uzyskać pomoc osoby, które są ofiarami przemocy lub mają zaburzenia psychiczne. Oprócz wsparcia psychologa mogą uzyskać też pomoc materialną i prawną.
  • Centra interwencji kryzysowej – do nich można się zgłosić po pomoc psychologiczną, materialną i prawną. Większość z tych ośrodków działa do późnych godzin popołudniowych, a niektóre nawet całą dobę.

Osoby chorej nie wolno pozostawiać z problemem samej. Konieczne jest szybkie podjęcie działania, najlepiej jeszcze w początkowym stadium choroby. Im wcześniej nadejdzie pomoc w depresji, tym lepsze są rokowania na wyleczenie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge