Narodziny dziecka wiele zmieniają w życiu rodziców. Wiele osób twierdzi, że wywracają ich świat do góry nogami. Nawet bardzo aktywne osoby, często rezygnują wtedy z tego, co lubią. Podróże z dziećmi to jedne z tych aktywności, które przez wiele osób odkładane są na dalszy plan. Tymczasem dziecko, nawet jeśli jest małe, wcale nie musi oznaczać rezygnacji z odwiedzania nowych miejsc i poznawania nowych kultur. Wręcz przeciwnie, dzieci, które od najmłodszych lat zwiedzają świat z rodzicami, doskonale odnajdują się później w wielu sytuacjach. Świetnie znają obce języki, łatwo nawiązują kontakty. Może więc nie ma potrzeby odkładania wymarzonego wyjazdu na dalszy plan?

Dziecko wcale nie musi być przeszkodą w odwiedzaniu nowych miejsc i poznawaniu nowych ludzi. Dzielenie pasji podróżowania z małym odkrywcą, który przecież jest ciekawy świata w równym stopniu co my, może być prawdziwą przygodą. Różnica pomiędzy wyprawą, którą możemy odbywać samodzielnie lub we dwoje, różni się od tej, którą dzielić będziemy z maluszkiem tylko tym, że ta druga będzie wymagać nieco innego przygotowania.

Podróże z dziećmi i przygotowania

Na wyjazd z dzieckiem należy zabrać zdecydowanie więcej rzeczy niż na wyjazd we dwoje. Zabawne w takich przygotowaniach jest to, że najmniejszy uczestnik wyprawy zawsze potrzebuje najwięcej rzeczy. Nie wystarczą przecież tylko ubranka na zmianę, które notabene są niewielkie i zajmują chyba najmniej miejsca. Potrzebny będzie także wózek, pieluchy, chusteczki nawilżane, parę zabawek, aby brzdąc nie nudził się w trakcie podróży, butelki, mleko, ewentualnie inne jedzenie, jeśli dziecko jest już na stałych pokarmach i wiele, wiele innych akcesoriów.

To, co zabierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jakim środkiem lokomocji poruszamy się, gdzie będziemy nocować i jakich wygód potrzebujemy. Są rodzice, dla których podróże z dziećmi oznaczają rezygnację z pewnych wygód i tacy, dla których komfort, nawet na wyjeździe jest bardzo istotny. Niektórzy decydują się wtedy na spanie z maluszkiem w jednym łóżku, inni zabierają łóżeczko turystyczne.

Jak zaplanować podróż

Podróże z dziećmi wymagają odpowiedniego zaplanowania zarówno trasy, jak i sposobu podróżowania i miejsca pobytu. O ile bowiem podczas samotnych wypraw możemy pozwolić sobie na mały dreszczyk emocji i podróż w ciemno, o tyle w przypadku wyjazdu z dzieckiem lepiej uniknąć niemiłych niespodzianek i konieczności poszukiwania noclegu po wielogodzinnej podróży. Docierając na miejsce docelowe wraz z maluszkiem, warto wiedzieć od razu, w którym miejscu się zatrzymamy i mieć pewność, że będzie tam czekał na nas pokój do naszej wyłącznej dyspozycji.

Planując podróże z dziećmi, warto od razu ustalić, kiedy i gdzie zrobimy postoje. Niektóre dzieci podróże znoszą całkiem dobre, inne nieco gorzej. Znając swoją pociechę, będziemy wiedzieli, ile postoi będzie potrzebnych i jak długich. Przerwy w podróży można zaplanować w ciekawych miejscach, gdzie będzie można nie tylko odpocząć, ale także pozwiedzać. Dobrze, jeśli będzie można również coś przekąsić. Może to być prowiant zabrany z domu lub posiłek zakupiony w przydrożnym barze. Dla maluszka jednak zdecydowanie warto zabrać jakieś przekąski z domu. Dla dziecka kupujemy posiłki tylko w pewnych, czystych i wzbudzających zaufanie miejscach.

Reasumując, wyjazdy z dziećmi nie muszą wcale być takie straszne. Kluczowe jest właściwe do nich przygotowanie. Przewidujący i odpowiedzialni rodzice doskonale radzą sobie w takich sytuacjach i panują podróże z dziećmi w sposób, który nie jest nadmiernie uciążliwy dla maluszka, rodzicom natomiast przynosi przyjemność, satysfakcję i pozwala odpocząć od trudów dnia codziennego.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge