Dawniej samolot był na tyle rzadkim środkiem lokomocji, że latanie wzbudzało wielkie emocje. Dziś nikogo już nie dziwi nawet podróż samolotem z niemowlakiem. Latają dzieci starsze i  kilkumiesięczne szkraby. Jednak inaczej wygląda lot, jeśli udajemy się w podróż sami, a inaczej, kiedy towarzyszy nam dziecko, które nie skończyło jeszcze roku. Do podróży z niemowlakiem należy się odpowiednio przygotować.

Podróże są fajne. Dają okazję do poznawania obcych kultur, obyczajów oraz nowych miejsc. Wielu rodziców decyduje się nawet na wyjazdy ze swymi małymi dziećmi. Warto wiedzieć, co zrobić, by taka podróż przebiegła bez komplikacji.

Pierwsza podróż samolotem z niemowlakiem

Przed podróżą warto zasięgnąć opinii lekarza. Bezwzględnie należy zrezygnować z lotu z niespełna tygodniowym noworodkiem. Wydolność oddechowa u tak małych dzieci nie jest jeszcze wystarczająca na wyzwanie, jakim jest lot samolotem. Jeśli nie jest to podyktowane bardzo ważnymi względami, podróż samolotem z niemowlakiem odłóż przynajmniej do czasu ukończenia przez nie 2 miesiąca. System immunologiczny niemowlęcia, które nie skończyło jeszcze 2 miesięcy, nie jest dość dobrze rozwinięty, a maluszki są bardzo podatne na infekcje. Zamknięcie ich w pomieszczeniu z wieloma innymi osobami, które nie zawsze podróżują zdrowe, może stanowić dla nich poważne zagrożenie.

Szukaj odpowiednich połączeń

Wszyscy wiemy, że długie loty potrafią być męczące. Jeśli do tego dochodzą międzylądowania i przesiadki oraz kilkugodzinne wyczekiwanie na kolejny lot na lotnisku, zmęczeni będą i rodzice i dziecko. Planując podróż samolotem z niemowlakiem, lepiej wybierać bezpośrednie połączenia, które pozwolą nam szybko dotrzeć do celu. Nawet jeśli takie połączenie będzie nieco droższe, gra jest warta świeczki.

Jeśli tylko masz możliwość wyboru, zaplanuj podróż na wieczór lub godziny nocne. Istnieje wtedy większa szansa, że maluszek prześpi całą podróż i zniesie ją wyjątkowo dobrze.

Bagaż dla dziecka

Niemowlęciu nie przysługuje dodatkowy bagaż na pokładzie. Jednak w bagażu podręcznym z powodzeniem powinny się zmieścić wszystkie niezbędne dla niego rzeczy. Pamiętaj o tym, by do torby podręcznej schować dla maluszka pieluszki, wilgotne chusteczki i podkład do przewijania. Przyda się również mały kocyk albo rożek, grzechotka, gryzak lub pluszowa zabawka, ubranko na zmianę, papierowe serwetki lub ręczniki, a także picie i jedzenie, jeśli dziecko nie jest karmione piersią.

Małe udogodnienie

Pamiętaj o tym, że dziecku do drugiego roku życia na pokładzie nie przysługuje osobne miejsce. Niemowlę będzie musiało więc spędzić lot na kolanach rodziców. Na lotnisku aż do momentu wejścia na pokład dziecko może pozostać w składanym wózku lub samochodowym foteliku, które to przewożone są w luku bagażowym bez dodatkowym opłat. To ogromne udogodnienie dla rodziców, którzy nie muszą przez cały czas dźwigać maluszka.

Wznoszenie i opadanie

Na koniec mała rada. Zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania przez większość małych dzieci odczuwane są bardzo dotkliwie. Podróż samolotem z niemowlakiem stanie się znacznie łatwiejsza, jeśli podczas wznoszenia i zniżania lotu zaproponujesz mu coś do picia labo smoczek. To metody sprawdzone przez wielu rodziców.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge