Kupujesz fotelik samochodowy dla dziecka? Sprawdź, na co koniecznie powinieneś zwrócić uwagę. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę? Które modele będą najodpowiedniejsze dla noworodka i które spełnią wymogi bezpieczeństwa? To pytania, które zadają sobie rodzice stający przed takim wyborem.

Fotelik samochodowy będzie dziecku potrzebny już w pierwszych dniach życia. Przewozić maluszka ze szpitala do domu powinniśmy właśnie w foteliku. Dla niektórych rodziców jego zakup stanowi nie lada wyzwanie. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości, na które sami nie potrafią odpowiedzieć. Pomocy szukają wtedy z różnych źródeł, nie zawsze odpowiednich. Te, które są wiarygodne, mogą zapewnić dziecku bezpieczeństwo na drodze.

Po co kupujesz fotelik samochodowy?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego modelu fotelika, powinniśmy przede wszystkim zadać sobie pytanie, po co go kupujemy. Czy najważniejszy jest dla nas jego kolor, cena, a może to, by służył przez wiele miesięcy, dzięki czemu zaoszczędzimy na kolejnym zakupie? Warto zdać sobie sprawę z tego, że bez względu na inne ważne dla nas cechy, tą najistotniejszą zawsze powinno być bezpieczeństwo dziecka. Dlatego, o ile opinie koleżanek i rodziny, zachwalających komfort konkretnych modeli mogą być pomoce, a zaspokojenie naszego poczucia estetyki potrzebne, to najważniejszą rzeczą jest jednak zapewnienie dziecku najlepszej możliwej ochrony w trakcie jazdy samochodem.

Na jakie niebezpieczeństwo są narażone najmłodsze dzieci?

Wybór fotelika samochodowego nie powinien być przypadkowy. Pamiętajmy, że od niego może zależeć zdrowie, a nawet życie przewożonego dziecka. Niezwykle delikatny układ szkieletowy małego człowieka w wyniku przeciążeń, jakie powstają w trakcie wypadku, może być narażony na poważne uszkodzenia. Warto pamiętać, że kręgosłup u dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego jego urazy mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Rodzice powinni więc zadbać o to, by zminimalizować ryzyko. Bardzo istotne jest zapewnienie dziecku w samochodzie odpowiedniej pozycji, która da mu maksimum bezpieczeństwa. Ponieważ na uszkodzenia w trakcie wypadku najbardziej są narażone kręgi szyjne maluszka, zalecaną pozycją dla dziecka jest pozycja tyłem do kierunku jazdy. Modele, które są w stanie zagwarantować takie ułożenie, oferuje sklep z fotelikami samochodowymi.

O czym powinni pamiętać rodzice?

Jednak ryzyko uszkodzenia układu kostnego to nie jedyne niebezpieczeństwo, na jakie narażeni są najmłodsi. Nieodpowiednia dla dziecka pozycja może prowadzić również do innych poważnych konsekwencji. Wśród nich należy wymienić upośledzenie wydolności płuc, które ostatecznie może prowadzić nawet do SIDS. Dlatego tak ważne jest, by pozycja dziecka w samochodzie była właściwa.

Najważniejsze kryteria dla rodzica

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie powinno zapewnić między innymi właściwe mocowanie pasami. Z kolei stabilność fotelika, która również jest niezwykle istotna, można osiągnąć dzięki bazie ISOFIX. Przed zakupem konkretnego modelu warto sprawdzić wyniki testów zderzeniowych. Powinniśmy też sprawdzić, czy fotelik, który chcemy kupić, jest kompatybilny z europejską normą homologacyjną ECE R44/04 lub ECE R129, określaną jako i-Size. Istotne będą również testy ADAC fotelików. Uzbrojeni w taką wiedzę, możemy wybrać się na zakupy.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge