Małe dziecko potrzebuje bliskości rodziców. Zdarza się jednak, że mama, pomimo swoich szczerych chęci, nie może zostać w domu razem z pociechą. Czy powrót do pracy i pierwszy dzień w żłobku zawsze musi oznaczać coś złego? Moim zdaniem nie. Jeśli odpowiednio nastawimy i siebie i dziecko, może się okazać, że jest to dla maluszka ciekawa przygoda, szansa na poznanie innych dzieci, a do tego sprzyja jego rozwojowi.

Niektórzy rodzice konieczność zapisania dziecka do żłobka odbierają jako zło konieczne. Niekiedy też rozstanie z pociechą przeżywają bardziej niż ona sama. Jednak jeśli odpowiednio wcześnie wybierzesz placówkę i dołożysz wszelkich starań, by spełniała ona wszystkie twoje oczekiwania, jest szansa, że pierwszy dzień w żłobku upłynie miło i przyjemnie.

Jak wybrać odpowiedni żłobek?

Poszukując odpowiedniej placówki dla twojego maluszka, zapytaj wcześniej o warunki panujące w żłobku.  O kwestiach związanych z jakością opieki, wyżywieniem i wieloma innymi sprawami, które budzą twoje wątpliwości warto rozmawiać nie tylko z przedszkolankami, ale także, a może nawet przede wszystkim z rodzicami dzieci, które już tam uczęszczają. Żłobek to miejsce, które ma zapewniać dziecku bezpieczeństwo oraz fizyczny i emocjonalny rozwój. Jeśli inni rodzice potwierdzą, że placówka, którą bierzesz pod rozwagę, posiada wszystkie te cechy, możesz mieć pewność, że znalazłaś odpowiednie miejsce dla twojego maluszka.

Pierwszy dzień w żłobku – jak mu podołać?

Kiedy już zdecydujesz o wyborze placówki, możesz rozpocząć przygotowania maluszka do wizyty w żłobku. Najlepiej, jeśli placówka zapewnia okres adaptacyjny dziecka. Polega on na tym, że dziecko spędza  jakiś czas w żłobku razem z rodzicem. Niekiedy jest to kilka godzin, innym razem nawet kilka następujących po sobie dni. Dziecko, które przejdzie okres adaptacyjny, jest znacznie lepiej przygotowane do pozostania w żłobku bez rodziców, niż maleństwo, które już pierwszego dnia będzie zostawione przez rodziców na cały dzień. Pierwszy dzień w żłobku przebiegnie łagodniej, jeśli już wcześniej zaczniesz przygotowywać do niego malucha. Jeśli będziesz zostawiać dziecko raz na jakiś czas pod opieką zaufanej osoby, ty będziesz miała okazję na załatwienie swoich spraw, a maluszek przywyknie do tego, że nie zawsze jesteś przy nim. Na początek warto taki trening rozpocząć od godzinnej nieobecności i stopniowo zwiększać ją do 3 – 4 godzin.

Kiedy posłać maluszka do żłobka?

Rozstanie z rodzicami znacznie lepiej znoszą dzieci młodsze niż starsze. Półroczne niemowlęta często nawet nie zauważają, że mama wychodzi za drzwi. Trochę trudniej może być później, gdy zaczną odczuwać za nią tęsknotę. Wykwalifikowane przedszkolanki świetnie radzą sobie z takimi sytuacjami i donoszą, że pierwszy dzień w żłobku często bardziej przeżywają sami rodzice niż ich dzieci.

Dobrym czasem na oddanie dziecka do żłobka może być okres, gdy kończy ono pierwszy rok życia. Pociecha, która zaczyna samodzielnie chodzić i odkrywać świat, często jest zbyt zaabsorbowana nowymi możliwościami, by przejmować się zmianą otoczenia i chwilową nieobecnością rodziców.

Obawy rodziców, co do tego, jak przebiegnie pierwszy dzień w żłobku, nie są bezzasadne. Jednak przy odpowiednim nastawieniu i wcześniejszym przygotowaniu, wszystko powinno pójść dobrze.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge