Jak istotne jest właściwe oświetlenie kuchni, wie niemal każdy. Niezależnie od tego, czy będzie to mistrz kuchni, czy też zwykły amator gotowania, jeśli choć od czasu do czasu spędza czas na przygotowywaniu posiłków, to doskonale rozumie, że dla pełnego komfortu pracy przy umieszczonych w kuchni urządzeniach elektrycznych i ostrych, kuchennych przyborach odpowiednio dobrane oświetlenie to podstawa.

W myśl zasady, że kuchnia jest prawdziwą duszą każdego domu, a każda, nawet ta najlepsza impreza w końcu przenosi się do kuchni, warto planować jej wyposażenie w taki sposób, by dobrze czuli się w niej zarówno domownicy, jak i zaproszeni goście. Kuchnia powinna być efektownie urządzona, funkcjonalna i stwarzać przyjazną dla przebywających w niej osób atmosferę. Zastosowanie różnych rodzai oświetlenia, dostosowanego do rozkładu pomieszczenia, występujących w jej wnętrzu mebli i sprzętów oraz aranżacji wnętrza powinno pozwolić na spełnienie powyższych wymogów.

Główne oświetlenie kuchni

Najistotniejsze jest zazwyczaj główne oświetlenie kuchni, które daje rozproszony strumień światła we wszystkich jej kierunkach. Oświetlając z góry wszystkie sprzęty i meble jest oświetleniem podstawowym, które może stwarzać dogodne warunki dla posprzątania kuchni, zmywania, porządkowania szafek, czy drobnych prac związanych z przygotowywaniem posiłków, które jednak nie wymagają długotrwałych i precyzyjnych czynności, np. przygotowanie kanapek, czy zaparzenie kawy lub herbaty. Jeśli natomiast planujesz wykonywanie dłużej trwających kulinarnych czynności, czy też potrzebujesz poprawić sobie komfort pracy na blacie roboczym przy pomocy silniejszego, skierowanego źródła światła, to znak, że pora pomyśleć o innym rodzaju oświetlenia.

Funkcyjne oświetlenie kuchni

Bardzo modne w ostatnich latach zrobiło się oświetlanie blatu roboczego za pomocą halogenów i LED-ów. Lampy halogenowe często wbudowywane są w wiszące nad blatem szafki kuchenne. Podobnie jest z oświetleniem LED. Oświetlenie kuchni, określane ogólnie jako funkcyjne, stanowi duże udogodnienie podczas przygotowywania posiłków, podnosząc komfort pracy w kuchni. Oświetlenie punktowe typu LED wykorzystuje się także często do tworzenia wyjątkowych aranżacji. Montowanie ich w podwieszanych sufitach to świetny sposób na stworzenia niezwykle przytulnego klimatu i eleganckiego wnętrza. Szeroki wybór oświetlenia funkcyjnego znaleźć można w sklepie – nowoczesne lampy. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest energooszczędność.

Oświetlenie kuchni, a lampy wiszące nad stołem

Nad stołem służącym do spożywania posiłków, umieszczonym bądź to w kuchni, bądź w jadalni częstym rozwiązanie jest montowanie dodatkowego oświetlenia w postaci lampy wiszącej. Jej zadaniem jest oświetlenie stołu podczas spożywania posiłków i wytworzenie niezwykłego klimatu. Lampa wisząca nad stołem zwykle opuszczona jest nad nim stosunkowo nisko, by lepiej spełniać swoją rolę. Jest to kolejny przykład oświetlenia funkcyjnego.

Aranżacje kuchni polegające na zastosowaniu kilku rodzai oświetlenia to rozwiązanie stosowane od kilkunastu ostatnich lat. Dzięki niemu z łatwością można wyodrębnić kilka stref funkcjonalnych.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge