Noworodek w domu to nowe obowiązki i nowe wyzwania. Na jego powitanie rodzice przygotowują się niekiedy kilka miesięcy. Optymalna temperatura dla noworodka to jedna z najistotniejszych kwestii, o której powinni pamiętać rodzice. Przygotowanie pod tym kątem pomieszczenia, w którym ma zamieszkać maluszek być może jest nawet ważniejsze, niż zakup niezbędnych sprzętów i akcesoriów.

Optymalna temperatura dla noworodka – sypialnia dziecka

Temperatura w pokoju maluszka to najczęstszy powód sporów pomiędzy młodymi rodzicami a dziadkami. Przeczuleni na tym punkcie opiekuńczy dziadkowie, często sugerują młodym mamom, że w pokoju jest za zimno. Prawda jednak jest taka, że małe dzieci dużo częściej są przegrzewane, niż cierpią chłód. Tymczasem, aby zapewnić dziecku odpowiedni rozwój i zdrowe otoczenie, należy zadbać o najlepszą dla jego młodego organizmu temperaturę. Jak wskazują lekarze, położne, a także wielu rodziców, którzy mają już doświadczenie w tym zakresie, najlepsza temperatura dla noworodka oscyluje w granicach 21 – 22 stopni Celsjusza. Taką wysokość powinna mieć w ciągu dnia. W nocy natomiast dobrze jest, by była średnio o 2 stopnie niższa. Jeśli dopuścimy, by w pokoju było poniżej 18 stopni, dziecko może marznąć, natomiast zbyt wysokie temperatury mogą powodować wysuszanie powietrza i sprawiać, że dziecko będzie przegrzane i podatne na infekcje na skutek wysuszonej śluzówki nosa i gardła.

O czym jeszcze należy pamiętać

Zapewnieniu dziecku optymalnych warunków sprzyjać będzie nie tylko najlepsza dla jego organizmu temperatura, ale także regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym śpi maluszek. W momencie, kiedy wietrzymy najlepiej zanieść dziecko do innego pokoju lub po prostu wietrzyć w czasie, kiedy jesteśmy na spacerze. W lecie, kiedy mamy już do czynienia z nieco starszym dzieckiem można wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa maluch, uważając przy tym, by nie powstał przeciąg. W nocy, kiedy temperatura w sypialni dziecka jest nieco niższa, można ubrać je odrobinę cieplej. Noworodkom można założyć cienką, bawełnianą czapeczkę, by podczas snu organizm nie wychładzał się przez główkę. Jeśli mamy wątpliwości, czy dziecku nie jest zbyt zimno lub zbyt ciepło, najlepiej sprawdzić to dotykając jego karku. Jeśli skóra na karku będzie spocona, będzie to oznaczało, że dziecku jest zbyt ciepło, jeśli chłodna, że jest mu za zimno. Jeszcze jedna ważna uwaga – dotykając rączek lub nóżek dziecka nie będziemy w stanie ocenić czy jest mu za chłodno. Dzieje się tak, dlatego że w pierwszych miesiącach życia maleństwa jego układ krążenia nie jest jeszcze w pełni dojrzały, skutkiem tego rączki i nóżki dziecka są nieco chłodniejsze od reszty organizmu.

Z mojego doświadczenia wynika, że małe dziecko dużo łatwiej jest przegrzać, niż dopuścić do wychłodzenia jego organizmu. Co więcej, to pierwsze często może być dużo groźniejsze niż to drugie. Pojawiające się na skutek przegrzania maluszka infekcje mogą wpływać na spadek jego odporności. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie temperatury ciała dziecka poprzez sprawdzanie ciepłoty jego karku i dbanie o to, w domu panowała optymalna temperatura dla noworodka.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge