Nowoczesny czajnik to nie tylko ten, który świetnie się prezentuje i pasuje do współczesnego wnętrza. To także kwestia wygody użytkowania, cichej pracy i możliwości szybkiego zagotowania wody. Przyglądamy się czajnikom elektrycznym, które ze względu na swoje właściwości, są coraz chętniej wybierane.

Nowoczesny czajnik elektryczny

Na początek zwracamy uwagę, jak często użytkujemy czajnika, a także dla ilu osób zwykle przygotowujemy gorące napoje. Czajniki elektryczne mogą mieć bowiem pojemność od 0,4l do nawet ponad 2l. Dla samotnie mieszkającej osoby lub pary, wystarczającą będzie mniejsza pojemność. Przy dużej rodzinie warto pokusić się o większy czajnik, by za jednym razem podać herbatę bądź kawę, wszystkim domownikom.

Nowoczesny czajnik elektryczny oferuje dwa rodzaje grzałki:

  • spiralną, która decyduje o cichszej pracy czajnika, ale łatwiej osadza się na niej kamień. Wymaga więcej wody w czajniku, by została przykryta całkowicie. Na korzyść przemawia niższa cena takich produktów,

  • płytową, przez którą gotowanie wody jest bardziej słyszalne, ale za to wystarczy minimalna ilość wody, by ją zagotować. Nadto kamień osadza się w bardzo niewielkich ilościach lub w ogóle.

Grzałki mogą oferować także odmienną moc. Grzałka płaska, która ma mniejszą powierzchnię oddawania ciepła, zaowocuje większą mocą czajnika, analogicznie do czajnika o tej samej pojemności, ale grzałce spiralnej. Różnice możemy zauważyć niestety również w rachunkach za prąd, bo większa moc, to i większy jego pobór.

Filtry i obudowa

Filtry obecne są we wszystkich czajnikach elektrycznych. To one wyłapują zanieczyszczenia i pozwalają nam cieszyć się smakiem przyrządzanych później napojów. Najlepiej, zanieczyszczenia oraz zapachy, pochłania filtr węglowy. Nieco gorzej sprawdza się filtr z siateczki ze stali szlachetnej, ale jest z kolei skuteczniejszy od siateczki nylonowej.

Obudowa jest ważna nie tylko ze względu na estetykę. Tutaj do wyboru mamy lekkie i tanie tworzywa sztuczne, nie nagrzewające się obudowy ze stali szlachetnej. Lekkie i zdrowe oraz łatwe do utrzymania w czystości – szkła. Niestety mocno nagrzewające się. A na koniec najlepszą ceramikę. Ta niestety decyduje o ciężarze czajnika, choć w stosunku do zdrowotności tego materiału i jego estetyki, nie jest to duży minus.

Funkcje dodatkowe

Warto zainteresować się funkcjami dodatkowymi. To praktyczne rozwiązania, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Czajniki mogą być wyposażone w czujniki chroniące przed włączeniem gotowania bez wody, przed przegrzaniem, jak i automatyczny wyłącznik po zagotowaniu.

Na pierwszym miejscu oceniajmy jakość wykonania i zastosowane materiały. Dobierzmy czajnik do potrzeb wszystkich domowników. Sprawdźmy jeszcze w sklepie czy jest dla nas wygodny i nie wyślizguje się z dłoni. Na koniec zostawmy estetykę, by nowoczesny czajnik wpisał się również w charakter naszej kuchennej aranżacji. Wybór na rynku jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś do swojej kuchni.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge