Zdania na temat tego, kiedy należy rozpocząć nocnikowanie dziecka, są wśród rodziców podzielone. Jedni rozpoczynają u swoich pociech trening czystości, gdy tylko te skończą 1 rok życia, inni zwlekają z tym  do ukończenia przez dziecko 2, a nawet 3 lat. Prawda jest taka, że w czasach, kiedy dzieci nosiły pieluszki tetrowe, trening czystości przeprowadzało się znacznie łatwiej. Cóż bowiem miłego dla dziecka w noszeniu mokrej tetry na pupie. Kiedy nastała epoka pieluszek jednorazowych, sytuacja zmieniła się diametralnie. Nocnikowanie dla rodziców to trudny etap w rozwoju ich pociech, a dla samych dzieci niekiedy bardzo stresujący. Zdarzają się sytuacje, że dziecko za nic nie chce się rozstać ze swoją pieluszką.

Nocnikowanie dziecka – kiedy zacząć?

Prawdą jest, że niemowlę nie potrafi samodzielnie w świadomy sposób kontrolować swoich fizjologicznych potrzeb. Zwykle nie potrafi tego też małe dziecko, które ukończyło 1 rok życia i potrafi już usiąść na nocniku. Świadomość potrzeb fizjologicznych pojawia się dopiero około 2 roku życia, wraz  z takimi zmianami jak:

  • dojrzewanie układu nerwowego;
  • sprawniejsza praca zwieraczy odpowiadających za trzymanie moczu;
  • powiększenie się pęcherza moczowego.

Dopiero kiedy nastąpią w organizmie dziecka te zmiany, będzie gotowe na świadome rozpoczęcie treningu czystości.

Trening czystości małego dziecka

Nocnikowanie dziecka to w przeważającej większości przypadków etap bardzo żmudny. Sukces nie zawsze przychodzi od razu. Niekiedy trzeba na niego długo pracować. Stopniowe oswajanie dziecka z nocnikiem może przynieść dobre efekty. Rodzice, którzy chcą za wszelką cenę nauczyć swoją pociechę korzystania z nocnika, mogą po drodze popełnić wiele błędów.  Poniżej kilka zachowań, których należy się szczególnie wystrzegać.

Karanie maluszka za jego niepowodzenia

Mając na uwadze, że dziecko dopiero się uczy, warto powstrzymać się od karania dziecka w chwili, gdy starania rodziców nie przynoszą zamierzonych afektów. Gwałtowna reakcja rodziców może przestraszyć malca i zniechęcić do dalszych prób korzystania z nocnika.

Duża presja

Przekonywanie dziecka na siłę do skorzystania z nocnika, w chwili kiedy ono nie czuje jeszcze takiej potrzeby, może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Każde dziecko to indywidualna osobowość i charakter. Rozwój każdego z nich może przebiegać nieco inaczej. U jednych dzieci gotowość do rozpoczęcia treningu czystości przychodzi wcześniej, u innych później. Jeśli to zrozumiemy, dojdziemy do wniosku, że ciągłe nakłanianie dziecka do siadania na nocniku nie będzie miało sensu, jeśli ono samo nie jest jeszcze na to gotowe.

Opinia otoczenia

W staraniach o nauczenie dziecka korzystania z nocnika, warto uodpornić się na opinię otoczenia. Przechwałki koleżanek na temat tego, kiedy ich pociechy przeszły trening czystości, czy krytyczne uwagi rodziny, lepiej puścić mimo uszu, niż im się poddać. Z pewnością nie wniosą nic do nauki nocnikowania, mogą natomiast sprawić, że staniesz się bardziej zniecierpliwiona i rozdrażniona, co z kolei prawdopodobnie odbije się na dziecku.

Jak zachęcić dziecko?

Dziecko, które systematycznie będzie oswajane z nocnikiem, w końcu zacznie z niego korzystać. Jak ułatwić mu naukę? Jest na to kilka sposobów:

  • Zakup pierwszego nocnika można zrobić wraz z dzieckiem. Jeśli pociecha samodzielnie wybierze taki, który będzie się jej podobał, być może chętniej będzie z niego korzystała.
  • Zamiast nocnika można kupić nakładkę na sedes. Niektórym dzieciom takie rozwiązanie zdecydowanie bardziej odpowiada.
  • Trening czystości najlepiej zacząć latem. Ryzyko zaziębienia dziecka, które zmoczyło bieliznę będzie wtedy mniejsze.
  • Podczas nauki nocnikowania warto ubierać dziecko w rzeczy, które łatwo samodzielnie ściągnie. Dzięki temu ograniczymy ryzyko zmoczenia bielizny w nagłych sytuacjach.
  • Kiedy pociecha skorzysta z nocnika, pozwól jej przyjrzeć się jego zawartości. Dzięki temu zyska większą świadomość, do czego służy nocnik.
  • Przypominajcie maluszkowi o konieczności skorzystania z nocnika.
  • Doceniajcie dziecko za jego sukcesy.

Nocnikowanie dziecka, choć początkowo może się wydawać procesem trudnym, przy odpowiednim podejściu rodziców, na pewno zakończy się sukcesem.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge