Stres, pośpiech, gonitwa za tym, co ważne i co mniej ważne, a w konsekwencji przemęczenie organizmu sprawiają, że coraz więcej ludzi zapada na tzw. choroby cywilizacyjne. Nieleczona cukrzyca, czyli jedna z najczęściej występujących w rozwiniętych krajach chorób cywilizacyjnych, może z kolei prowadzić do bardzo poważnych powikłań. O tym jakie to powikłania, co warto o nich wiedzieć, a także jak się ich wystrzegać, postaram się opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Cukrzyca zaliczana jest do grupy chorób metabolicznych. Nieprawidłowości, które mają miejsce w organizmie chorego, dotyczą niewłaściwej gospodarki węglowodanowej. Diabetycy cierpią z powodu przewlekłej hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego stężenia glukozy w surowicy krwi. Utrzymujący się długo, wysoki poziom cukru w organizmie może powodować poważne dla zdrowia skutki, np. uszkodzenie niektórych organów, czy wystąpienie innych, powiązanych z cukrzycą jednostek chorobowych.

Trochę statystyk

Jak wykazują badania, z cukrzycą typu II może zmagać się w Europie aż 6% populacji. Nagły wzrost zachorowań odnotowany został w drugiej połowie XX wieku. Najwięcej chorych występuje w krajach wysokorozwiniętych, dlatego możemy mówić o korelacji pomiędzy rozwojem cywilizacyjnym a zachorowaniami na cukrzycę.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o cukrzycy?

Przede wszystkim to, że jest chorobą dziedziczną, dlatego ryzyko zachorowania jest większe, jeśli w rodzinie już występowała choroba, i oczywiście to, że nieleczona cukrzyca może prowadzić do występowania innych poważnych schorzeń, inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci.

Nieleczona cukrzyca – poważne zagrożenie dla diabetyków

Jak zostało już powiedziane, nieleczona cukrzyca może pociągać za sobą bardzo poważne cukrzycowe powikłania. Dlatego tak ważne jest wykrywanie cukrzycy na wczesnym etapie i jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Diabetycy cierpią z powodu podwyższonego stężenia cukru we krwi, co z kolei może wywoływać zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych mózgu, kończyn (zwłaszcza dolnych), serca, nerek, oczu i innych. W związku z powyższych zachodzi większe ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, udar mózgu, miażdżycę kończyn dolnych  itp.

To jednak nie koniec listy chorób. Niestety, jest ona znacznie dłuższa. Nieleczona cukrzyca może prowadzić też do takich powikłań jak:

  • stopa cukrzycowa – dochodzi do uszkodzenia nerwów, a w konsekwencji zaniku mięśni w stopie oraz upośledzenia lub całkowitego braku czucia w kończynie, może dochodzić też do niedokrwienia i obumierania tkanek w stopie (konsekwencja zmian miażdżycowych), co z kolei grozi amputacją kończyny;
  • retinopatia cukrzycowa, jaskra, pogorszenie widzenia, a niekiedy nawet całkowita ślepota;
  • osteoporoza,  która zwiększa podatność na złamania kości;
  • kwasica ketonowa, czyli ostre powikłanie, w którym dochodzi do odwodnienia organizmu pomimo przyjmowania płynów, pierwsze objawy to silne pragnienie i wzmożone oddawanie moczu, kolejne: zapach acetonu w wydychanym powietrzu, nudności, wymioty i bóle brzucha, w konsekwencji kwasicy ketonowej może dojść do śpiączki cukrzycowej.

Niestety, lista jest długa i przerażająca. Warto jednak pamiętać, że z cukrzycą można żyć. Należy tylko regularnie wykonywać badania, dbać o siebie i zdrowo się odżywiać. Konieczne jest oczywiście również przyjmowanie zapisanych przez diabetologa leków. Nieleczona cukrzyca pociąga za sobą groźne skutki, jednak wczesna diagnoza i podjęte leczenie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge