Wraz z narodzinami dziecka w domu pojawia się wiele akcesoriów dla niemowląt. Ich zadaniem jest ułatwiać opiekę nad dzieckiem i sprawić, że życie rodziców stanie się łatwiejsze. Wśród gadżetów dla niemowlaka nie może zabraknąć wózka. Pierwszy w życiu pojazd dla maluszka powinien być wygodny i bezpieczny. W przeszłości w sklepach był ograniczony asortyment wózków, przez co rodzice mieli łatwiejszy wybór, ale też  nie zawsze mogli dopasować go do swoich oczekiwań. Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się pod względem wzorów, gabarytów, wagi i funkcji. Który z nich najlepiej wybrać?

Na tak postawione pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Każdy rodzic może mieć bowiem odmienne oczekiwania, a zatem inny model będzie wpisywał się w jego potrzeby. Warto więc spisać własne oczekiwania i potraktować je jako kryteria przy wyborze wózka. Na co między innymi należy zwrócić uwagę?

Wózek głęboki, czy wielofunkcyjny?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że w sprzedaży dostępne są klasyczne wózki głębokie oraz wózki wielofunkcyjne. Istnieje pomiędzy nimi sporo różnic. Wózki wielofunkcyjne, które często określamy jako „2w1” albo „3w1” w rzeczywistości są nie tylko wózkiem głębokim, ale również spacerówką. Wystarczy zdjąć gondolę i za pomocą kilku prostych ruchów zmienić pojazd na wózek spacerowych. W przypadku wózków „3w1” można dokupić również fotelik samochodowy, który umieszczony na stelażu wózka pozwoli wygodnie podróżować wraz z maluszkiem.

Wybierając wózek wielofunkcyjny, rodzice dokonują więc wyboru raz i zyskują pojazd dla maluszka na kilka kolejnych lat. To tylko jeden wydatek, który muszą ponieść. Jeśli natomiast zdecydują się na tradycyjny wózek głęboki, po niedługim czasie będą musieli wymienić go na spacerówkę. W tym przypadku narażeni są na dwa następujące po sobie wydatki. Z drugiej strony warto pamiętać, że wózki wielofunkcyjne zwykle są nieco droższe od klasycznej gondoli.

W jakie koła został wyposażony wózek?

To, po jakiej nawierzchni będziemy się poruszać wraz z dzieckiem, prowadzi nas do kolejnego i jednego z najważniejszych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę. Innego wyboru możemy dokonać, jeśli przyjdzie się nam zmierzyć z wyboistymi, czy piaszczystymi drogami, a innego, gdy będziemy się poruszać tylko po gładkiej nawierzchni. Producenci wózków oferują modele z kołami pompowanymi albo wykonanymi z pianki. Dla komfortu jazdy znaczenie ma też wielkość kół.

Jako że rodzaj kół w ogromnym stopniu wpływa na wygodę prowadzenia wózka, jak i komfort jazdy dziecka, postanowiliśmy poświęcić temu tematowi resztę naszego wpisu.

Nawierzchnia gładka, czy wyboista?

Małe koła wykonane z pianki dobrze sprawdzą się na gładkiej nawierzchni. Takie wózki doskonale będą prowadzić się tam, gdzie są asfaltowe alejki, czy równe chodniki. Jeśli jednak postanowimy wyjechać nimi w bardziej wyboisty teren, mogą sprawić sporo kłopotów. Koła o większej średnicy, w które wyposaża się zwykle współczesne wózki głębokie i wielofunkcyjne, dają lepszy komfort ich prowadzenia. Duże koła mogą być wykonane z pianki albo pompowane. Dobrze radzą sobie na różnych nawierzchniach, zarówno całkowicie gładkich, jak i piaszczystych, czy kamienistych. Wadą piankowych kół może być jednak to, że przy poruszaniu się po nierównościach ułożone w wózku maleństwo będzie odczuwać mniejszy komfort jazdy.

Komfort jazdy jest bardzo istotny

Przeciwnie jest w przypadku dużych kół pompowanych. Tu komfort jazdy jest zdecydowanie lepszy, bo koła zbudowane z dętki i opony, a do tego z odpowiednim ciśnieniem gwarantują doskonałą amortyzację. Dlatego nawet przy poruszaniu się po dziurawych drogach dziecko nie powinno odczuwać dyskomfortu. Wadą jest jednak to, że koła pompowane mogą zostać przebite, podobnie jak koło w rowerze, czy samochodzie. Z drugiej strony koła piankowe po pewnym czasie też mogą ulec uszkodzeniu. Pojawiają się wtedy na nich ubytki, co może wiązać się z koniecznością wymiany całego koła.

Duże i małe w jednym

Niektóre modele wózków wielofunkcyjnych wyposaża się w koła o różnej średnicy. Przednie mniejsze i skrętne koła ułatwiają manewrowanie pojazdem w ciasnych wnętrzach oraz sterowanie wózkiem, natomiast duże tylne gwarantują komfort przy poruszaniu się po trudnej nawierzchni. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nowoczesne wózki często mają w takim przypadku zintegrowaną z przednimi kołami amortyzację. Takie modele oferuje między innymi sklep z wózkami o nazwie Wozki-foteliki.pl.

Ciężar wózka ma znaczenie

Niezwykle istotną cechą wózków jest ich waga. Jeśli wózek będzie często wnoszony po schodach lub podnoszony, zdecydowanie lepiej wybrać lżejszy model. W tym przypadku rodzaj kół też ma ogromne znaczenie. Okazuje się bowiem, że koła piankowe są zdecydowanie lżejsze od pompowanych. Należy się więc zastanowić, jakie cechy wózka mają dla nas największe znaczenie i dostosować model do własnych oczekiwań.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge