Wielu właścicieli czworonogów uważa, że to psy wymagają naszej uwagi, koty natomiast wystarczy tylko nakarmić i wyczyścić im kuwetę. Nic bardziej mylnego. Mruczki, choć rzeczywiście są dużymi indywidualistami, pozostawione same sobie, mogą niszczyć mieszkanie, stać się agresywne, a nawet popadać w depresję.

Zabawa leży w kociej naturze. To mali drapieżnicy, których zainteresuje zarówno poruszające się na wietrze źdźbło trawy, jak i toczący się kłębek wełny. Zdecydowanie więcej bodźców mają jednak koty, którym dane jest wychodzić z domu. Te, które różnych przyczyn pozostają stale w mieszkaniu, o ile nie mają innego kociego towarzysza, zdane są na łaskę człowieka.

Dlaczego warto bawić się z kotem?

Zabawki to obowiązkowy punkt na liście kociej wyprawki. Zaopatrzenie się w nie będzie z korzyścią zarówno dla pupila, jak i właściciela. Dzięki nim kot ma możliwość spędzenia czasu w atrakcyjny sposób, ćwiczy swoje zmysły i daje upust energii. Właściciel natomiast zyskuje większą pewność, że pupil pozostawi w spokoju domowe sprzęty.

Co dzieje się natomiast, kiedy zapominamy o zabawach z naszym podopiecznym? Kot najzwyczajniej w świecie zaczyna się nudzić. Jeśli nie dostarczymy mu odpowiednich dla niego zabawek, znajdzie je sobie sam spośród dostępnych w mieszkaniu mebli, sprzętów i akcesoriów. Może to być kanapa lub dywan, na których będzie ostrzyć pazury albo dziecięca piłeczka – doskonała imitacja uciekającej ofiary. Nuda to nie jedyne, co grozi futrzakowi. Często przychodzi też ospałość, smutek i depresja.

Koty nie zawsze potrafią samodzielnie zorganizować sobie rozrywkę. Wystarczy jednak dostarczyć im odpowiednich zabawek i poświęcić choć chwilę uwagi. Korzystnie wpływa również obecność innego kota.

Zabawki pełnią ważną funkcję w zachowaniu dobrej, zarówno psychicznej, jak i fizycznej kondycji kota.

Czym bawią się koty?

Producenci dostarczają miłośnikom kotów bardzo szeroki asortyment kocich akcesoriów. Wśród zabawek znajdzie się coś zarówno dla tych futrzaków, które uwielbiają ganiać za „ofiarą”, jak i polujących z ukrycia; dla tych, które kochają wspinaczkę oraz lubiących ostrzyć swoje pazurki.

Najczęściej wybieranymi dla małego tygrysa zabawkami są wędki, do których przeczepią się pompony, piłeczki i piórka. Gonitwa za przymocowaną do sznurka ofiarą jest ulubioną zabawą wielu kocich pupili.

Inne futrzaki zdecydowanie bardziej lubią się skradać i atakować znienacka. Doskonałym wyborem dla nich mogą okazać się domki, kartonowe pudełka i tunele. Z pewnością będą idealną kryjówką, jak i miejscem, z którego można spokojnie obserwować otoczenie.

Absolutne must have domowego pupila to drapak, który pomoże ochronić kanapę, fotel i dywan. To na nim kociak będzie ostrzył sobie pazurki i wykonywał gimnastykę. Dostępne na rynku drapaki zadowolą każdego kociaka. Wybierać można spośród tych zwykłych, opieranych o ścianę, aż po rozbudowane zabawki służące zarówno do ostrzenia pazurków, jak i kociej wspinaczki i obserwowania otoczenia z umieszczonej na wysokości półki.

Jeśli mowa o kotach, to nie można zapomnieć o zabawkach – myszach. Pluszaki o rozmaitych kształtach i rozmiarach ucieszą niemal każdego kota. Zwłaszcza jeśli mają zapach kocimiętki lub waleriany.

Czy wymienione wyżej zabawki to obowiązkowy zestaw dla każdego kota? Zdecydowanie nie. Jedne futrzaki preferują bieganie za piłką, inne uwielbiają ukrywać się w tunelu, a jeszcze inne preferują kocią wspinaczkę. Urozmaicenie zabaw na pewno jest wskazane. Jednak wiele kotów ma swoje ulubione aktywności. Z ich obserwacji jasno wynika, które zabawki będą najodpowiedniejsze.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge