Karmienie dziecka może być stresujące dla świeżo upieczonych rodziców. Nie mają oni jeszcze wprawy, niekiedy boją się wziąć na ręce maluszka, aby nie zrobić mu krzywdy. Mimo instrukcji wydawanych w szpitalu, pierwszy raz sam na sam z dzieckiem, staje się wyzwaniem. O czym warto pamiętać, aby karmienie dziecka stało się przyjemnością dla obydwu stron i przebiegło w odpowiedniej atmosferze?

Karmienie dziecka – otocz go miłością

Maluchy wyczuwają nastrój rodziców. Każde zbliżenie, przytulenie i mówienie do dziecka, jest przez nie silnie odczuwane. Gdy mama lub tata są zestresowani, trudno o zapewnieniem właściwej atmosfery, nie tylko do karmienia, ale i wszystkich czynności pielęgnacyjnych, jakie trzeba wykonać wokół maluszka.

Rodzice powinni się postarać, aby karmienie dziecka odbywało się w miłej atmosferze. W przyjaznym miejscu, które daje poczucie bezpieczeństwa. Choć to tulące ramiona i spokojny, ciepły głos opiekunów sprawiają, że maluszek może poczuć się dobrze, to fizyczne miejsce, najczęściej pomieszczenie w domu, także będzie mieć znaczenie. Warto wspomnieć tu o matkach karmiących piersią. Te z nich, które robią to po raz pierwszy, są mocno zestresowane. Boją się, że będą to robić nieumiejętnie bądź z ich piersi nie popłynie pokarm. Wszelkie nerwy i napięcia należy odłożyć na bok, aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.

W pokoju, w którym będzie się odbywało karmienie dziecka, musi panować temperatura dostosowana do pory roku. Maluchowi nie może być zbyt ciepło, ale i za zimno. Trzeba również zadbać o wygodną pozycję, bo i dla rodziców, i dla dziecka to czynność, która będzie trwała przynajmniej kilka-kilkanaście minut.

Atmosfera już jest. Co dalej?

Przydadzą się odpowiednie akcesoria. Mamy mogą postawić na specjalnie wyprofilowane poduszki, aby wygodnie ułożyć swoją pociechę, ale i sobie zagwarantować komfort czasochłonnego karmienia. Taka poduszka przyda się również w innych sytuacjach.

Z niezbędnych akcesoriów wymienia się butelki do karmienia. To rozwiązanie przede wszystkim dla mam stosujących mieszane karmienie dziecka, ale i tych, które z różnych powodów nie są w stanie karmić piersią. Dobrze jest kupić kilka butelek, aby nie musieć martwić się o to, że zanim zostanie wyczyszczona jedna z nich, przyjdzie kolejna pora karmienia.

Butelki dla karmienia dzieci powinny być dopasowane do wieku pociech. Oznacza to wybór różnych pojemności. Ogromną uwagę należy przykładać do dobrze dobranych smoczków, aby dziecko w trakcie jedzenia uczyło się prawidłowych odruchów, pracowało mięśniami twarzy. To wszystko ma wpływ nawet na późniejszy rozwój mowy.

Dla starszaków

Starsze dzieci, które uczą się jeść samodzielnie, poza butelkami potrzebują sztućców. Rodzice powinni im zapewnić takie sztućce, które wspomagają ten etap. Nie obejdzie się bez wyboru kolorów, kształtów czy zdobień, które zachęcają do jedzenia, ale najważniejsze są rozmiary sztućców oraz bezpieczeństwo ich użytkowania.

Sztućce dla dzieci muszą posiadać zaokrąglone, nieostre brzegi. Powinny być niewielkie i lekkie, aby dziecko mogło pomału uczyć się trafiania do buzi, nakładania na łyżeczkę i niewylewania z niej, a następnie krojenia i korzystania z widelczyka. Karmienie dziecka z wykorzystaniem takich sztućców przebiega coraz sprawniej i bezpiecznie.

Tylko kilka produktów, ale jakże potrzebnych i przydatnych. Tak niewiele trzeba zrobić, aby karmienie maluszka było przyjemne. Stało się wspólnie spędzanym czasem, podczas którego liczy się zarówno zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka, jak i zacieśnianie więzi.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge