Gdyby przyjrzeć się dokładnie problemom zdrowotnym, z jakimi niekiedy zmagają się nasi czworonożni pupile, może się okazać, że naszych przyjaciół niewiele od nas różni. Psy, tak samo jak ludzie, zaczynają się zmagać z alergiami pokarmowymi, a to niekorzystnie odbija się na ich kondycji i zdrowiu. Główna różnica polega jednak na tym, że pies sam nie może zadbać o swoją dietę i nie ma szans uporania się z alergią pokarmową, bez pomocy człowieka. Jaką rolę w tej kwestii odgrywają karmy hipoalergiczne?

Hipoalergiczna karma – mit medialny czy konieczność?

Pojawia się niestety niemała liczba opinii, że karmy hipoalergiczne powstały wraz z myślą specjalistów od marketingu. Nie da się jednak ukryć, że tak jak kosmetyki hipoalergiczne pomagają ludziom uporać się z nieprzyjemnymi objawami alergennymi, tak karmy hipoalergiczne sprzyjają zdrowieniu czworonożnych przyjaciół.

Kiedy jednak zacząć stosować taką karmę? Jaką ją wybrać? Moment dobry na to, by zastanowić się nad zmianą karmy dla swojego pasiaka, następuje wtedy, gdy pies zaczyna mierzyć się z biegunkami, wymiotami, zmianami skórnymi, wypadaniem sierści czy nieustannym drapaniem. Najprostszą drogą, by pomóc zwierzakowi, ale i koniecznością, staje się dieta eliminacyjna, czyli wykluczenie z jedzenia dla psa tych wszystkich składników, które dotąd były podawane.

Do zastosowania diety eliminacyjnej potrzebna jest karma hipoalergiczna, w której nie znajdą się żadne składniki, jakie dotąd występowały w stosowanej karmie. Kluczowym aspektem jest, by właściciel psa trzymał się tych założeń, konsekwentnie podawał nową karmę psu, jak i nie próbował częstować go smakołykami w międzyczasie. Tylko w ten sposób można stwierdzić, które składniki nie służyły zwierzęciu. Należy również obserwować zachowania psa, by być w stanie określić, czy jego stan się poprawia.

Najczęstsze produkty alergenne

U psów alergie najczęściej występują po spożyciu białka, tak zwierzęcego, jak i roślinnego. Popularne alergeny to mięso oraz podroby, niektóre zboża, mleko, soja czy jaja. Kolejno produkty przetworzone i również te substancje, które nierzadko szkodą ludziom – wszelkiego rodzaju sztuczne barwniki, konserwanty, aromaty i polepszacze smaku.

Rolą karmy hipoalergicznej jest dostarczanie zbilansowanych pokarmów, niezbędnych dla psa i gwarantujących mu również energię, ale należy korzystać z produktów wysokiej jakości. Takie karmy najczęściej mają naturalny, prosty skład i niewiele zawartości, pod względem liczby produktów, jednak zapewniają należytą kompozycję substancji odżywczych.

Zamiast drobiu czy wołowiny stosuje się mięso kaczki, królika, do tego dziczyznę, koninę, a nawet mięso strusia. Wyklucza się z karm soję i zboża zawierające gluten. By zachować odpowiednią dawkę węglowodanów, stosuje się ziemniaki, ryż i tapiokę.

Stosowanie karmy hipoalergicznej po ustąpieniu alergii pokarmowej

Pies, który przestaje się nadmiernie drapać, jego sierść jest wreszcie zdrowa i lśniąca, a zmiany skórne znikają, prawdopodobnie korzysta już tylko z takiej karmy, która nie powoduje reakcji alergennych. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z podawania karmy hipoalergicznej. Z powodzeniem można ją stosować przez długi czas, by zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się alergii.

Mamy do czynienia z karmami hipoalergicznymi, ale skomponowanymi w taki sposób, by nie zabrakło w nich niezbędnych substancji i wartości odżywczych. Są bezpieczniejsze w stosowaniu, bo zawierają zamienniki, które nie znajdują się na liście popularnych alergenów. Ponadto na rynku znajdujemy na tyle dużo karm hipoalergicznych, by bez problemu dobrać je do potrzeb psa – rasy, wagi, zastosowanych składników. Przecież nie każdy pupil będzie miał objawy w wyniku spożycia tych samych produktów. Indywidualne dopasowanie przez właściciela, obserwacja zachowania psa, ale i jego kondycji, stają się kluczowe. To krok w stronę zapewnienia zdrowia czworonożnym przyjaciołom.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge