Kanapki na podróż to obowiązkowy towarzysz każdej przygody wyjazdowej, tej bliższej, jak i dalszej. Prościej byłoby kupić coś po drodze, ale po pierwsze to kosztowna opcja, po drugie, stacje benzynowe czy punkty gastronomiczne mijane w drodze, rzadko kiedy oferują to, co przypada nam do gustu. W jaki sposób przygotować smaczne, pożywne kanapki na podróż? Jak je zapakować, by nie uraczyły nas składnikami goszczącymi w torebce foliowej po wyjęciu, zamiast w kanapce?

Kanapki na podróż – sucho, ale nie za sucho

W drodze kanapki, które są zbyt suche, zaczynają zwyczajnie przytykać. Stają nam w gardle i wcale nie są smaczne. Próbujemy sytuację uratować obfitym smarowaniem masłem, dodatkiem majonezu, ketchupu albo wilgotnymi warzywami. Niestety często zawartość takiej kanapki na podróż nie trzyma się w miejscu i jedzenie jest prawdziwym wyzwaniem.

Z powyższymi trudnościami naprawdę można sobie poradzić. Oczywiście, jeśli ktoś lubi bułkę obficie posmarowaną masłem czy dużą ilość sosu kanapkowego, majonezu, ketchupu, nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o takie dodatki. Mamy jednak inne sposoby na to, by zawartość nie stawała w gardle, ale i nie „rozjechała” się po całej torebce foliowej.

Zdrowe i pożywne kanapki na podróż można urozmaicić ogórkiem, papryką lub pomidorem. Ten ostatni grozi najbardziej lejącą się zawartością i ubrudzeniem podczas jedzenia. Możemy jednak znaleźć specjalne gatunki pomidorów, które idealnie nadają się do kanapek. Ponadto pomidora warto pokroić w plasterki, ale od czubka, a nie wzdłuż. Jeśli zaś nie chcemy rezygnować ze smakowitych sosów czy majonezu, można zakupić pojedyncze saszetki takich specjałów i użyć ich bezpośrednio przed jedzeniem. O ile wiemy, że będziemy mieć możliwość postoju i jedzenia nie na kolanach, w autokarze, a przy jakimkolwiek stoliku.

Pakowanie pierwsza klasa!

Druga rzecz, jaką raczą nas często kanapki na podróż, to niestety wymykające się spod kontroli składniki, nawet te mało wilgotne. Wspominaliśmy o torebkach foliowych używanych najczęściej. Zamiast nich wybierzmy folię spożywczą lub srebrną folię, które ściślej trzymają całość i nie pozwalają na to, by wyjęta kanapka okazała się być już we fragmentach.

Dobrą propozycją są specjalne pojemniki, gdzie kanapki na podróż mieszczą się idealnie, są chronione przed dostępem powietrza, o ile szczelnie zamykane, więc przetrwają nawet dłuższy wyjazd. Do tego można zabrać niewielką torbę bądź plecak termiczny, by nawet podczas upałów prowiant się nie zepsuł.

Składniki, które warto wybierać na kanapki na podróż

O dodatkach warzyw już było. Wiemy, co sprawdza się najlepiej, a także, jakie składniki smakują nam najbardziej. A o czym jeszcze warto pamiętać? Na drogę lepiej postawić na sprawdzone pieczywo. Co to oznacza? Jeśli dotąd wybieraliśmy pszenne bułki, nie próbujmy tym razem wybrać grahamek czy ziarnistego pieczywa. Dodatek ziaren, niektóre rodzaje mąki pobudzają nasz układ trawienny. Nie każdemu służy dany typ pieczywa, a przekonać się o tym podczas podróży, gdy nie ma warunków do walki z sensacjami żołądkowymi, raczej nie chcemy.

Ser żółty w kanapce, po długim czasie podróży sprawia wrażenie oślizgłego, rozmiękczonego i niesmacznego. Jeśli nie jest to nasz ulubiony produkt, zrezygnujmy z niego na czas podróży. Z kolei z wędlin lepiej wybierać suche kiełbasy, które dobrze się „trzymają” w kanapce, a przy tym nie robią szybko oślizgłe. Kanapki na podróż mają być przecież przyjemnością, więc przygotowujmy je starannie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge