Sporty górskie, turystyka outdoorowa i, ogólnie rzecz ujmując, różne aktywności na łonie natury, niezmiennie od lat zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Co za tym idzie, producenci obuwia outdoorowego oferują im coraz bardziej wyspecjalizowane modele butów przystosowanych do konkretnych celów. Chcąc kupić buty turystyczne, musimy mieć na uwadze to, że nie istnieje jeden uniwersalny model, który nada się do wszystkiego. Czym więc różnią się dostępne na rynku buty outdoorowe i jak wybrać te najlepsze dla siebie? To wszystko spróbujemy wyjaśnić w tym artykule.

Co wziąć pod uwagę wybierając buty turystyczne?

Podstawowym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę kupując buty outdoorowe jest ich twardość. Buty miękkie sprawdzą się w łatwych warunkach, gdzie większość czasu spacerujemy po dość równym gruncie. Twarde natomiast będą odpowiednie na szlaki wymagające m.in. wspinaczki po skałach. Niestety niewielu producentów oznacza twardość w jednoznaczny sposób, a dodatkowo inne cechy konstrukcji butów, których nie da się precyzyjnie skategoryzować, również mogą wpływać na odmienne odczucia podczas chodzenia.

Kupno butów turystycznych powinniśmy dokładnie przemyśleć jeszcze zanim zaczniemy przeglądać półki sklepów outdoorowych lub ich witryny internetowe. Bez takiego przygotowania nie trudno pogubić się w wielości dostępnych modeli lub, co gorsza, wybrać niewłaściwy dla siebie, ulegając „super okazji”, opiniom innych klientów, czy nawet takim cechom buta jak kolorystyczne dopasowanie do kurtki lub plecaka. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1.   Po jakich górach (lub innych miejscach) chcemy chodzić w tych butach?
  2.   O jakich porach roku?
  3.   Czy będą to krótkie wyprawy z lekkim plecakiem, czy kilkudniowe, z ciężkim ekwipunkiem?
  4.   W jakich warunkach pogodowych?
  5.   Czy będziemy dopinać do butów raki?

Uwzględniając odpowiedzi na te pytania, możemy śmiało rozpatrywać różne dostępne kategorie obuwia outdoorowego. Poniżej opiszemy ich główne cechy.

Buty hikingowe

Na początku wyjaśnijmy czym różni się hiking od bardziej znanego nam trekkingu. Trekking to połącznie wędrówki i wspinaczki górskiej, w ciężkich górskich warunkach. Natomiast hiking to wędrówka nastawiona głównie na przemierzanie szlaków turystycznych, niekoniecznie górskich, o długich dystansach. To sama wędrówka, energiczny, długi spacer. Nie jest więc zaskoczeniem, że do tych dwóch aktywności przydatne będą zupełnie innego rodzaju buty.

Buty hikingowe zwykle sięgają za kostkę, jednak niezbyt wysoko. Mają odpowiednio twardą podeszwę, aby nierówności gruntu nie były wyczuwalne dla użytkownika, jednak na tyle elastyczną, by komfortowo poruszać się w nich po szlaku. Zwykle wykonywane są z cienkich skór zamszowych lub tkanin syntetycznych, które zapewniają wodoodporność i trwałość. Ważne aby były dość lekkie, niezbyt sztywne i oddychające. Te cechy zapewniają im m.in. tkaninowe wstawki. Należy pamiętać, że buty hikingowe nie będą odpowiednie na zimowe wyprawy w góry. Są też zbyt miękkie, aby można było dopiąć do nich raki.

Buty trekkingowe

Buty trekkingowe przeznaczone są na trudniejsze trasy w gorszych warunkach pogodowych. Świetnie sprawdzą się na kilkudniowe wyprawy. Wykonywane są z grubych skór i mocniejszych materiałów. Są mniej elastyczne niż hikingowe i lepiej usztywniają kostkę. Dobrze jest rozchodzić je przed pierwszą wycieczką w góry. Sprawdzą się zarówno latem jak i zimą w górach polskich, ale też na łatwiejszych szlakach alpejskich. Bez problemu można dopiąć do nich raki paskowe lub koszykowe. Zarówno buty trekkingowe męskie jak i damskie uznawane są za najbardziej uniwersalne wśród obuwia turystycznego.

Buty wysokogórskie

To buty dla najbardziej zaawansowanych wspinaczy. Zwykle dzieli się je na dwie kategorie:

  • Buty alpejskie – które sprawdzą się zimą w Tatrach oraz w wysokich Alpach. Wykonywane z zaawansowanych technologicznie materiałów i najgrubszych skór, mocno usztywnione, znacznie wyższe i posiadające język połączony z resztą buta. Sprawia to, że są dużo cięższe niż te opisywane wcześniej.
  •     Buty na wielotysięczniki – zaprojektowane w sposób, który umożliwia dopięcie do nich raków automatycznych lub półautomatycznych. Całkowicie sztywne, wodoodporne, lecz dzięki najnowocześniejszym technologiom – oddychające. Produkowane z grubych skór i tkanin syntetycznych, oblanych dodatkowo gumą. Często połączone z zewnętrznym ochraniaczem. Są dość szerokie wewnątrz, aby zmieściły nawet 3 pary skarpet. To buty wybierane na ekstremalne wysokogórskie wspinaczki.

Jeżeli szukasz sprawdzonych butów trekkingowych wejdź na stronę Jack Wolfskin i przekonaj się o wysokiej jakości obuwia górskiego.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge