Twój pies jest mały czy duży? Ruchliwy czy raczej leniuszek? Towarzyszy ci podczas aktywności fizycznej – biegania, przejażdżek rowerowych, a może jest psem rasowym i zabierasz go na wszelkiego rodzaju wystawy? To tylko część z czynników, które decydować będą o tym, jaka smycz zostanie wybrana dla psa. Ale spokojnie, rynek jest na tyle bogaty w tego typu obowiązkowe akcesoria, że można je dobrać bez problemu, także zwracając uwagę na estetykę smyczy.

Decyzja przed zakupami

Zanim zaczniemy decydować się na konkretną smycz, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, w tym zadanych powyżej. Smycze są bowiem różnej grubości, wykonane z różnorodnych materiałów i oferujące również zupełnie inne długości. Pies, z którym jeździ się na wystawy potrzebuje ringówki w kolorze jego sierści. Temperamenty pies musi nauczyć się spacerować przy właścicielu, a ten ma za zadanie kontrolować jego zachowania i również przyzwyczajać go do tego. Duże psy zaś nie mogą mieć smyczy cienkiej i krótkiej, bo niestety podczas mocnego szarpnięcia i wyrwania się do przodu, ucierpi na tym i zerwana smycz, i ręka właściciela.

Wybór smyczy zależny będzie zatem od wspomnianej wielkości psa i jego temperamentu, a także okoliczności, w jakich będzie smycz używana. Trzeba także wziąć pod uwagę, czy chcemy, by z czasem pies zaczął razem z nami biegać lub przemierzać ścieżki obok roweru, czy tylko i wyłącznie wychodzimy z nim na spokojne spacery.

Różne rodzaje smyczy

Do codziennych spacerów, praktycznie dla wszystkich psów, przeznaczone zostały smycze klasyczne. Jednoczęściowe, wykonane z metalowego łańcuszka lub parcianej taśmy. Z jednej strony mają karabińczyk, który podpina się do obroży bądź szelek, a z drugiej rączkę do trzymania. Ich długość nie jest regulowana i zwykle wynosi 120-150 cm. To dobry wybór, gdy chcemy nauczyć psa odpowiedniego zachowania podczas spacerów.

Nieco bardziej elastycznym rozwiązaniem pod względem możliwości zastosowania, są smycze regulowane, które posiadają kółeczka na różnej wysokości i karabińczyki z obydwu stron. Wykonane są ze skóry lub taśmy parcianej i dobrze się sprawdzają, gdy chcemy na chwilę zostawić psa przed sklepem.

Psy, które już wiedzą, jak się zachowywać podczas spacerów, nie wyrywają się do przodu jak oszalałe, a ich temperament udaje się poskromić wyraźnymi komendami, mogą mieć zastosowaną smycz automatyczną. Takie smycze mają od 3 do nawet 8 metrów długości, a ich rozwijanie się i zwijanie zależy od tego, w jaki sposób porusza się pies. Nazywane także smyczami flexi, pozwalają skrócić dystans między psem, a właścicielem, gdy zachodzi taka potrzeba lub też dają szansę na spacer w większej odległości od właściciela.

Psi właściciele, którzy kochają sport i nie wyobrażają sobie treningów bez swoich pupili, powinni postawić na specjalne smycze z pałąkiem, który mocuje się do roweru, dzięki czemu nie ma ryzyka, że pies wpadnie pod koła roweru zmieniając swój tor. Dla miłośników joggingu przewidziane są zaś smycze o specjalnych dużych rączkach, które przekłada się przez ramię.

Psy prezentowane na wystawach potrzebują wspomnianej ringówki. Ta zaś przypomina klasyczną smycz, ale zakładana jest bliżej uszu i ma postać pętelki, a nie zakończenia w postaci karabińczyka. Liczy się to, by była jak najmniej widoczna, dopasowana do umaszczenia i rasy psa.

Atrakcyjne spacery

Spacer z psem ma być przyjemnością tak dla psa, jak i jego właściciela. Smycz odgrywa zatem ogromną rolę. Powinna być wygodna, by pies mógł swobodnie się poruszać, ale właściciel musi mieć szansę kontrolowania jego zachowania. I nie chodzi o to, by gwałtownie szarpać sprawiając ból zwierzęciu, a przy tym zrywając smycz czy raniąc sobie dłoń. To dlatego tak ważne jest określenie początkowo wskazanych elementów, jeszcze przed finalnym zakupem.

Inną kwestią jest wybór: obroża czy szelki? To też trzeba jednak wziąć pod uwagę, bo w końcu do obroży czy szelek podpinamy smycz. Jeśli produkt zostanie odpowiednio dobrany, materiał będzie trwały, całość wygodna w użytkowaniu, czyli spełnione zostaną funkcje użytkowe, można zastanowić się nad estetyką. Do wyboru są bowiem różnorodne kolory, coraz bardziej fantazyjne kompozycje dla tych, którzy swojemu pupilowi chcą również sprawić kolorowe akcesoria, a nie tylko praktyczne. Kwestie wizualne niech jednak pozostaną na drugim planie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge