Herbaty smakowe oferują nam dziś tak wiele ciekawych aromatów, że chciałoby się spróbować każdego z nich. Na ostateczny smak wpływ będą mieć jednak także czynniki, jak czas parzenia czy sposób podania. Do tego jakość wybranej herbaty, o czym mało kto z nas wie. Jak je wybierać wtedy, gdy po prostu szukamy nowości, a na które postawić, gdy w grę wchodzi herbaciany upominek? Poniżej garść przydatnych informacji.

Herbaty smakowe – określ preferencje

Niezależnie czy wybieramy herbatę dla siebie, czy też ma to być niezobowiązujący upominek, musimy znać preferencje. Własne lub osób, którym będziemy wręczać aromatyczny prezent. Co do swoich gustów nie mamy wątpliwość. Choć mały dylemat może pojawiać się wtedy, gdy stajemy przed wyborem nowych smaków. W końcu na sklepowych półkach pojawiają się herbaty smakowe, które potrafią niemało kosztować. Co zrobić, by nie kupować dużego opakowania? Wiele z gatunków znajdziemy w małych opakowaniach. Poza tym możemy udać się do specjalistycznego sklepu z herbatami i zakupić małą porcję mieszanki, którą szybko wykorzystamy. W razie smaku nieprzypadającego nam do gustu, nie pozostaniemy z kłopotem zmarnowanego opakowania.

Gdy herbata ma trafić w ręce innej osoby, dobrze jest dowiedzieć się o ulubione smaki. Nie zawsze niestety mamy taką możliwość. Co zrobić? Postawmy na smaki, które przez większość są lubiane. Unikajmy herbat zielonych i czerwonych, które są bardzo specyficzne i wielu osobom nie przypadają do gustu. Wykluczmy również zakup herbat o dodatkach, których smak może być intensywnym.

Skład i sposób parzenia

Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad sensownością czytania składów wybieranych herbat? Zapewne nie, bo gdzie tu filozofia? Ot, bierzemy ulubiony smak i wrzucamy do zakupowego koszyka. Niestety w domu przekonujemy się, że herbaty smakowe oferują zupełnie inne walory, właśnie zależnie od składu. Główna różnica polega na tym, że niektóre są aromatyzowane, a inne w torebkach do zaparzania mieszczą kawałki owoców i prawdziwe zioła. W tym ostatnim przypadku bukiet aromatu jest intensywniejszym, ale i smaczniejszym.

Poza czytaniem składu warto zwrócić uwagę na sposób parzenia, również zawarty na opakowaniu. Dlaczego? Bo niekiedy herbaty smakowe wydobywać będą tylko pełnię swoich aromatów, gdy zostaną w odpowiedni sposób przyrządzone. Przy parzeniu liczy się głównie czas, ale i temperatura wody, jaką zalewamy nasz napój. Niekiedy znaczenie może mieć naczynie, a nawet zachowanie zaleceń odnośnie całego rytuału parzenia i podawania, jak chociażby w przypadku zielonych herbat.

Nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną, nazwą czy kolorowymi opakowaniami, bo herbaty smakowe to cenne aromaty, do tego wartości, z których chcemy przecież w pełni korzystać. Czytajmy informacje na opakowaniach, a napary z pewnością będą pyszne!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge