Małe i duże, głośnie i ciche, mniej lub bardziej temperamentne. Nasze psiaki potrafią różnić się diametralnie pod każdym względem. Ich charakter, masa ciała czy rasa decydują o tym, jak powinny być żywione. Karm na rynku jest jednak tak dużo, że mamy problem z ostatecznym wyborem. Gdzie szukać rzetelnych porad w tym temacie?

Sklepy zoologiczne

Wybierając się do jakiegokolwiek sklepu, liczymy na fachowe porady sprzedawców. Chcemy wierzyć, że za ladą stoi ktoś, kto jest w stanie podpowiedzieć nam, jaki krój pasuje do naszej figury czy który artykuły spożywczy nada się do przyrządzenia określonego dania. Podobnie jest wtedy, gdy idziemy na zakupy do sklepu zoologicznego. Nawet dobrze znając swojego psiaka i mając wskazówki od weterynarza, w sklepie stajemy przed półkami pełnymi asortymentu. Potrzebujemy merytorycznej pomocy.

W przypadku dużych sklepów zoologicznych ulokowanych w galeriach handlowych, nierzadko trudno o fachową poradę. Stojący za ladą ludzie mogą być miłośnikami zwierząt, ale najczęściej to sprzedawcy, którzy mają wiedzę na poziomie podobnym do naszego lub czerpią ją z tych samych, ogólnodostępnych źródeł. Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy robimy zakupy w Internecie.

Sklep zoologiczny internetowy to kusząca opcja, bo poza znacznie szerszym asortymentem, można również liczyć na atrakcyjne ceny. Co więcej, w wielu takich punktach, kupując wprost od producentów, mamy okazję korzystać z konsultacji ze specjalistami. Bazę stanowią dokładne opisy wszystkich produktów, a to już dobry punkt wyjścia. Można mieć pewność, że porad udziela producent czy sprzedawca, który faktycznie od dawna jest związany z branżą i dysponuje specjalistyczną wiedzą.

Serwisy zoologiczne

Sprawdzonych i fachowych porad można szukać nie tylko pośród sklepów internetowych. Przy tych ostatnich warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że często pojawiają się firmowe blogi, gdzie nie ma problemu ze znalezieniem cennych wskazówek i informacji, nie tylko odnośnie wyboru karm.

Poza sklepami internetowymi, dobrze jest szukać pośród serwisów o tematyce stricte zoologicznej. Fachowo ujęte i rzetelne wiadomości znajdziemy na blogach prowadzonych przez pasjonatów, hodowców, weterynarzy i osoby z wykształcenia związane ze zwierzętami. Na forach zaś warto odnaleźć innych właścicieli psiaków, którzy mają za sobą pewne doświadczenia z karmami i są w stanie podpowiedzieć, co i w jakim przypadku się sprawdza, gdzie warto kupować, na co zwracać uwagę.

Na koniec zostają nam poradniki drukowane, czyli wiedza przedstawiona w tradycyjnej formie literatury fachowej. Zazwyczaj takim poradnikom można z powodzeniem ufać. Należy jedynie pamiętać, by nie traktować pierwszej lepszej informacji jako wyznacznik. Każdy pies jest inny, ma inny charakter, potrzeby, a czasem określone problemy zdrowotne. Do tego karma, która jednemu pupilowi posmakowała, niekoniecznie przypadnie do gustu drugiemu.

Jak zawsze na zakupach, poza fachowymi poradami, szukaniem rzetelnych źródeł, liczy się zdrowy rozsądek i umiejętność właściwych wyborów, bez kierowania się tylko ceną i emocjami.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge