Dekoracja okienna rozpoczyna się od gadżetów czy doniczek z roślinami, ustawionych pośród parapetów. Kończy jednak na elemencie, jaki stanowią firany w oknach. To dzięki nim całość aranżacji nabiera wyrazu. Poza tym firanki, jak i zasłony są w stanie rozjaśnić pomieszczenie lub też sprawić, że stanie się bardziej przytulne.

Firany w oknach – idealnie dopasowane

W oknach dziś coraz częściej montujemy rolety. Do łask powracają także żaluzje, które są zdecydowanie bardziej estetyczne niż kiedyś, a przy tym pozwalają dość swobodnie regulować dostęp światła słonecznego. Zarówno do rolet, jak i żaluzji, można dopasować firany w oknach. Albo też zdecydować się tylko na zastosowanie firan, do tego dobierając zasłony. Jest wiele możliwości kombinacji, tym bardziej, że paleta materiałów i kolorów, a także wzorów pozwala zadowolić najbardziej wymagających, domowych aranżerów wnętrz.

Decydując się na firanki należy pamiętać, że stają się ozdobą od wewnątrz i od zewnątrz. Powinny komponować się z już zastosowaną aranżacją, ale najczęściej zależy nam także na tym, by zadowalały estetyką widzianą z dworu. Liczyć się będzie materiał, uszycie, sposób upięcia, kolorystyka czy wzory. Każdy z tych elementów determinuje sposób dopełnienia domowego wystroju.

Warto zadbać o wręcz idealne dopasowanie, bo komfort korzystania z domowych przestrzeni zależy nie tylko od wygodnych mebli i sposobu ich usytuowania, ale także efektów wizualnych, czy dostępu światła słonecznego wpadającego przez okna.

Z jakich materiałów powinny być firany w oknach

Delikatne koronki są na tyle uniwersalne, że można je z powodzeniem wkomponować w dosłownie każdą aranżację. To estetyka i elegancja, której próżno szukać pośród niekiedy tych najnowszych i najbardziej modnych propozycji. Fantazyjne szycie, a do tego podpięcie wedle uznania, dają szansę na uzyskanie indywidualnego i unikalnego wystroju. Tu jest miejsce na klasykę, ale bez problemu wpisującą się w najbardziej modne wnętrza!

Takie firanki są lekkie w swoim wydaniu i zapewniają dostęp światła słonecznego za dnia. Warto uzupełnić je o zasłony, by nocą zapewnić we wnętrzu intymną atmosferę i klimat sprzyjający wyciszeniu oraz zasypianiu.

Firany w oknach, które uszyte są z woalu, doskonale wpisują się we wnętrza, gdzie zachodzi potrzeba ograniczenia dopływu światła słonecznego. Materiał ten jest mniej przejrzysty, raczej mleczny, a tkanina, która sprawia wrażenie lejącej, dość dobrze się układa. Do wyboru są również firanki z woalu kreszowane, czyli gniecione, które nadają jeszcze ciekawszego charakteru.

Delikatny, ażurowy i przejrzysty tiul pozwala bardzo dobrze nasłonecznić pomieszczenie. Może być dowolnie upinany. Nie sprawia najmniejszych problemów podczas jego drapowania, dzięki czemu pozornie prosta firanka, bez wzorów i szczególnych dodatków, już samym upięciem dekoruje wnętrze. Tiulowe firany w oknach pokojów dziecięcych? Pomysł w sam raz!

Gotowe czy szyte na wymiar?

Firanki można kupić gotowe, w określonych rozmiarach, ale i uszyć je wedle wskazanych wymiarów. Która opcja sprawdza się lepiej? Firany gotowe są zdecydowanie tańsze, a i wybór fasonów, kolorów czy wzorów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Często jednak za niską ceną, idzie w parze niska jakość. Firana szyta wedle indywidualnego zamówienia, zawsze wpisze się w nasze gusta, będzie unikalna i zostanie dopasowana do nawet nietypowego okna.

Firany w oknach dekorują, spełniają funkcje praktyczne. Ozdabiają wnętrze i niejako zewnętrze. Wybierajmy je patrząc nie tylko na wymiar czy ulubiony kolor.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge