Mieszkanie w centrum miasta mocno ogranicza możliwość przebywania na łonie natury. Jeśli zlokalizowane jest w dużym blokowisku, dodatkowo dochodzi do tego jeszcze brak prywatności. Okazuje się jednak, że nawet w najbardziej zurbanizowanym rejonie można stworzyć namiastkę ogrodu. Wystarczy odrobina chęci i pomysł na balkonową przestrzeń. Inspiracji dostarczają branżowe czasopisma oraz portale tematyczne.

Osoby, które łakną słońca i własnego zielonego zakątka blisko domu coraz częściej decydują się na praktyczne urządzenie przestrzeni na balkonie. Ta metrażowo może być bardzo różna i w zależności od powierzchni dawać zróżnicowane możliwości. W nowym budownictwie nierzadko zdarzają się mieszkania z dużym, a niekiedy nawet z dwoma dużymi balkonami. To idealne miejsce, by powstał letni salon, jak często określa się balkonowe aranżacje.

Dlaczego warto?        

Adaptacja balkonu na letni salon jest doskonałym pomysłem nie tylko w przypadku osób, które mieszkają z dala od urządzonej zieleni miejskiej i nie mogą się wybrać na przyjemny spacer na własnym osiedlu. To doskonała alternatywa dla każdego, kto od razu po przekroczeniu progu własnego domu pragnie znaleźć się w przyjemnym otoczeniu pełnym zieleni i własnych pomysłów aranżacyjnych.

Estetycznie urządzony balkon może stać się oazą, do której domownicy uciekają, by odpocząć od zgiełku miasta. To miejsce, gdzie można naładować akumulatory, poczytać w spokoju książkę i napić się z przyjemnością porannej kawy. Zaletą takiego letniego salonu jest to, że dostępny jest na wyłączność domowników i nikt obcy nie może zakłócić w nim spokoju. Co więcej, dostępny jest w każdej, dowolnie wybranej chwili Nie trzeba pokonywać długiej trasy, by się do niego dostać i zawsze, jeśli tylko odpowiednio zaaranżujemy przestrzeń, będzie tam na nas czekać wygodne miejsce, na którym możemy spocząć.

Prywatność na balkonie

Chyba największą bolączką osób mieszkających w blokach jest brak prywatności. Dotyczy to zarówno mieszkań, w których często wyraźnie słyszymy, co mówi sąsiad za ścianą, jak i balkonów, gdzie możemy dostrzec wścibskie oczy sąsiadów zerkające w naszą stronę. O ile trudno coś poradzić na pierwszy problem, rozwiązaniem drugiego są osłony balkonowe. Ich zalety można mnożyć. Skutecznie oddzielają nas od zgiełku ulicznego, osłaniają balkon przed ciekawskimi spojrzeniami i dają poczucie prywatności tak potrzebne w gęsto zaludnionych rejonach. To jednak jeszcze nie koniec. Warto zwrócić uwagę, że osłony balkonowe prezentują się bardzo elegancko i są odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu mogą posłużyć długo i doskonale spełniać swoje zadanie.

Przestrzeń do odpoczynku

Aranżując przestrzeń na balkonie, dążymy zwykle do tego, by pośród roślinności znalazły się tam funkcjonalne meble. Ich ilość oraz rozmiar należy uzależnić od dostępnej przestrzeni. Nie w każdym przypadku będzie możliwe wstawienie dużego stołu i kilku krzeseł. Niejednokrotnie trzeba się będzie zadowolić małym stolikiem i dwoma krzesłami, a w niektórych przypadkach zaledwie krzesłem. Zamiast nich można też wstawić wygodny leżak. Wybór rodzaju mebli i konkretnych modeli to kwestia do indywidualnego rozważenia przez każdego inwestora.

Przechowywanie na balkonie

Balkon często pozostaje miejscem, gdzie oprócz wygodnego leżaka, czy krzeseł, znajdziemy też mnóstwo przedmiotów, na które zabrakło miejsca w domu. Problem z przechowywaniem rozmaitych rzeczy w niewielkich mieszkaniach jest dość powszechny. Czasem chodzi tu tylko o donice do kwiatów, innym razem także o dziecięce hulajnogi, składane krzesła i wiele innych przedmiotów. W obu przypadkach rozwiązaniem problemu mogą być skrzynie i kufry do przechowywania. Wystarczy wybrać odpowiednią pojemność i wpasować taki mebel w przestrzeń balkonu. Warto też zwrócić uwagę na to, że skrzynia prawdopodobnie będzie stała na balkonie przez cały rok. Dlatego powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych i doskonale chronić zawartość przed dostaniem się wody do środka.

Roślinność

Piękny i zadbany balkon jest trochę jak ogród. Nie może istnieć bez roślinności. Jej dobór, podobnie jak w przypadku mebli, jest sprawą bardzo indywidualną. Jest jednak kilka rzeczy, o których nie wolno zapominać. Jedną z nich jest ekspozycja względem kierunków świata. Planując roślinność na balkonie, należy uwzględnić wymagania siedliskowe wybranych gatunków. Jedne z nich preferują bowiem stanowiska słoneczne, inne wręcz przeciwnie. Ignorując takie informacje, skazujemy uprawę z góry na niepowodzenie.

Funkcjonalna i przyjemna w odbiorze wizualnym aranżacja powstaje po przemyślanym połączeniu wszystkich wymienionych wyżej elementów. Jeden z nich zastosowany bez pozostałych nie da takiego efektu jak wszystkie razem dobrane w odpowiednich formach i proporcjach.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge