Drewniane  zabawki znów powracają do łask. Po wielkim boomie na zabawki plastikowe, który  miał miejsce jakiś czas temu, rodzice znów zaczynają doceniać materiał, jakim jest drewno. Ekologiczny, bezpieczny, wyjątkowy pod wieloma względami.

Choć plastikowe zabawki mogą cieszyć dziecięce oko barwnymi kolorami oraz wprawiać w zachwyt błyskającymi światełkami i odgrywanymi melodiami, w wielu przypadkach zachodzi poważna wątpliwość, co do ich jakości i bezpieczeństwa. Z pewnością nie jeden rodzic słyszał już o zabawkach, które pokryte zostały warstwą farby, mogącej stwarzać zagrożenie dla zdrowia dzieci, albo o tworzywach, z których wytwarzane są zabawki, a które są niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Jakich zabawek warto unikać?

Szczególnie obawiamy się zabawek pochodzących z Chin. Wcale nie dlatego, że wszyscy dostawy towaru z Państwa Środka są nierzetelni i próbują nam wcisną towar niskiej jakości. Wręcz przeciwnie, z pewnością wielu z nich przestrzega najwyższych norm podczas procesu produkcji i chce budować pozytywną opinię o swojej marce. Niemniej jednak to właśnie wśród towarów dostarczanych z tego kraju zdarzały się takie, co do których powstawały uzasadnione wątpliwości co do jakości i bezpieczeństwa. Na domiar złego, wśród chińskich producentów zdarzają się tacy, którzy na swoich wyrobach umieszczają znak CE łudząco przypominający oznaczenie CE świadczące o zgodności towaru z normami Unii Europejskiej, a w rzeczywistości oznaczający China Export. Oznaczenie umieszczane jest po to, by wzbudzić zaufanie europejskiego odbiorcy. Nie ma jednak nic wspólnego z poświadczeniem wykonania towaru w zgodnie z normami obowiązującymi na terenie UE.

Choć na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że oba oznaczenia wyglądają tak samo, po dokładniejszym przyjrzeniu się można dostrzec subtelne różnice. W europejskim oznaczeniu litery C i E wpisane są w dwa nachodzące na siebie okręgi, litery są nieznacznie od siebie oddalone, a środkowa belka litery E jest nieco krótsza od dwóch pozostałych. W przypadku CE oznaczającego China Export litery umieszczone są w znacznie mniejszej odległości i zazwyczaj (i tu należy uważać, ponieważ nie zawsze) wszystkie belki litery E są jednakowej długości.

Drewniane zabawki Marki Janod

Zważywszy na wszystkie przytoczone wyżej niebezpieczeństwa, już dawno przestałam kupować dzieciom plastikowe zabawki. Zamiast tego przestawiliśmy się na drewniane zabawki i to sprawdzonych i renomowanych producentów. Dzięki temu zyskuję pewność, że wraz z nowym dziecięcym gadżetem nie przynoszę do domu niebezpiecznych lub po prostu wątpliwej jakości zabawek. Janod zabawki są synonimem wysokiej jakości i bezpieczeństwa. Są to też podstawowe kryteria, którymi ja staram się kierować przy wyborze produktów dla dzieci. Sama  marka Janod istnieje na rynku już od 1970 roku. Od tego czasu nieprzerwanie zjednuje sobie rodziców i ich dzieci. Producent stawia na połączenie w swoich zabawkach funkcji edukacyjnych z możliwością kreatywnej, interesującej dla dziecka i dostosowanej do grupy wiekowej dziecka zabawą. Produkuje oczywiście drewniane zabawki.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge