Dłonie i paznokcie stanowią wizytówkę człowieka. To na nie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę przy pierwszym spotkaniu. Powinien o nie dbać każdy, bez  względu na płeć i wiek. Choć z uwagi na wykonywaną pracę nie zawsze jest to łatwe, warto pamiętać, że zdrowe i zadbane donie odgrywają ogromną rolę w czasie towarzyskich spotkań. Zatem ich pielęgnacją powinny być zainteresowane zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto dołożyć starań, by były zdrowe i zadbanie. Jak to robić? Okazuje się, że nie trzeba od razu odwiedzać kosmetyczki. Choć taka wizyta z pewnością bardzo pomoże, istnieje też wiele domowych sposobów na poprawę kondycji paznokci.

Stan paznokci zależy przede wszystkim od ich regularnej pielęgnacji. Zdaję sobie doskonale  sprawę, że nie każdy ma na to czas, pomimo wszystko warto poświęcić im nieco uwagi, bo zadbane dłonie oraz paznokcie to nasza prawdziwa wizytówka. Ich kondycję i wygląd poprawimy, stosując kilka domowych sposobów.

Struktura paznokcia – o czym warto wiedzieć?

Paznokcie są jak barometr naszego zdrowia. W ich wyglądzie i strukturze ujawnia się wiele naszych dolegliwości. Może to być brak witamin lub ważnych mikroelementów albo doskwierające nam dolegliwości. Jeśli będziemy bacznie obserwować wygląd paznokcia, możemy dostrzec niepokojące symptomy, które świadczą o rozwijającej się w organizmie chorobie.

Chcesz wiedzieć, na co zwracać uwagę? Oto kilka przykładów:

  • rozdwajające się paznokcie mogą być reakcją organizmu na detergenty albo przyjmowane leki,
  • pojawiające się na płytce paznokcia zagłębienia mogą być efektem anemii,
  • dołki w płytce paznokcia z kolei często świadczą o łuszczycy,
  • linie Beau, czyli poziome zgrubienia na paznokciu mogą być objawem wysokiej temperatury ciała lub cukrzycy,
  • paznokieć w kształcie łyżeczki (wklęsła płytka) sugeruje, że organizmowi może brakować ważnych witamin lub mikroelementów.

Nie są natomiast powodem do obaw pionowe nierówności, które pojawiają się na paznokciu. To naturalna zmiana w strukturze płytki, która często pojawia się wraz z wiekiem.

O tym nie wolno zapominać

Nie zawsze zła kondycja paznokcia musi być oznaką choroby. Niekiedy wynika ona po prostu z naszego braku czasu i tego, że nie poświęcamy paznokciom wystarczająco dużo uwagi. Właściwa pielęgnacja może tu wiele zmienić.

Prawidłowa struktura paznokcia, podobnie jak i całego organizmu, zależy w dużej mierze od przyjmowania odpowiedniej dawki składników odżywczych. W przypadku paznokci szczególnie duże znaczenie ma witamina A i biotyna. Niedobory tej pierwszej mogą powodować łamliwość i kruchość paznokci, drugiej – ich rozdwajanie. Pamiętajmy więc o zdrowej i zbilansowanej diecie.

Jak dbać o paznokcie?

W czasach, kiedy nie było jeszcze kosmetyków, kobiety dbały o urodę naturalnymi metodami. Niektóre panie po dziś dzień stosują wyłącznie domowe, zgodne z naturą metody pielęgnacji. Oto ich przykłady:

  • regularne moczenie paznokci w mieszance oliwy z oliwek (można zastąpić ją olejem rycynowym) i soku z cytryny zmiękcza i odżywia paznokcie, a także rozjaśnia skórę wokół nich,
  • napar z suszonych nasion kopru pomoże wzmocnić kruche i łamliwe paznokcie, efekt będzie widoczny, jeśli kuracja polegająca na moczeniu paznokci w naparze stosowana będzie przynajmniej przez miesiąc,
  • jeśli zależy nam na wzmocnieniu paznokci, należy przez ok. 2 tygodnie moczyć je w żelatynie, żelatynę przygotowuje się poprzez jej rozpuszczenie w ciepłej wodzie,
  • natłuszczanie i odżywianie paznokci można przeprowadzić z użyciem parafiny, najpierw rozpuszczamy ją, a kiedy przestygnie, zamaczamy w niej paznokcie i owijamy folią spożywczą. Po 15 minutach odwijamy dłonie i myjemy.

Kondycja naszych paznokci w dużej mierze zależy od ich regularnej pielęgnacji. Odmienne stany organizmu, takie jak ciąża, karmienie piersią lub po prostu okres, kiedy zajmujemy się małym dzieckiem i brakuje nam czasu dla siebie, również może odbić się na wyglądzie paznokci.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge