Długa podróż samochodem z jednej strony staje się zapowiedzią przygody, z drugiej zaś nietrudno myśleć o tym, jak ją przetrwać. Kolejna godzina za kierownicą może męczyć tak fizycznie, jak i psychicznie. Pasażerowie z kolei muszą się uporać z nudą. Im dalsza podróż, tym większe wyzwanie. Jak się przygotować do trasy, która po jakimś czasie zdaje się nie mieć końca, choć cel jest coraz bliżej?

Długa podróż samochodem – komfort kierowcy

Przed kierowcą pojawia się najtrudniejsze zadanie. Teoretycznie łatwiej jest mu wtedy, gdy jedzie sam, bo nie musi martwić się o to, w jaki sposób czas będą spędzać jego pasażerowie. Z drugiej strony taka monotonna jazda może zacząć usypiać, i przydałaby się rozmowa z kimś na pobudzenie. Obydwie sytuacje mają zupełnie inne aspekty, o których należy pamiętać.

Długa podróż samochodem, ale ta samotna, to myśl o własnym komforcie. A ten może podnieść mata masująca nakładana na fotel. Siedząca pozycja nie jest zdrowa na dłuższą metę dla naszego układu ruchu. To po prostu niefizjologiczna pozycja, w której poszczególne struktury są coraz bardziej nadwyrężone. Może doskwierać ból, kończyny zaczynają cierpnąć, blokować się, a jeszcze jeden kubek kawy sprawia, że pojawiają się skurcze. Specjalna mata pod kręgosłup działa niczym delikatny masaż rozluźniający. Równie dobrze można zainwestować, tak naprawdę niewielkie pieniądze, w podkładkę pod plecy, która pozwala utrzymać prawidłową pozycję podczas jazdy. Nie garbiąc się, oszczędzamy sobie bólu.

Kierowca ma do dyspozycji tylko dwie ręce i jedną parę oczu. Do tego musi sobie poradzić z obsługą nawigacji, czasami odebraniem telefonu. Chciałby jeszcze znaleźć ulubioną muzykę w stacji radiowej i napić się kawy, gdy pomału dopada zmęczenie. Na rynku znaleźć można mnóstwo gadżetów sprawiających, że długa podróż samochodem nawet dla samotnego kierowcy, będzie znacznie łatwiejsza. Przede wszystkim kubek termiczny, który nie tylko utrzyma odpowiednią temperaturę napoju przynajmniej przez kilka godzin, ale i jego otwieranie nie będzie wymagało użycia obydwu rąk. Przydają się uchwyty na telefon czy nawigację, ale te nie powinny zajmować zbyt wiele powierzchni na szybie, ponieważ ograniczą widoczność. Dobrym rozwiązaniem są takie, które można umocować do wywietrzników.

Dla pasażerów na nudę i wygodę

Długa podróż samochodem nie mniej może zmęczyć pasażerów. Oni także odczują każdą kolejną godzinę, a i widoki za oknem w końcu zaczną nudzić. Poza tym, podobnie jak kierowca, nie mają wiele możliwości względem przybrania pozycji na siedzeniu. Dla nich dobrym rozwiązaniem będą poduszki w kształcie rogala, które można podłożyć pod kark. Sprawdzają się dla dorosłych i dzieci. Inną opcją są poduszki zaczepiane na pasy bezpieczeństwa. Wygodne, podręczne, a przy tym niwelujące nieprzyjemne tarcie pasa w okolicach szyi.

Dzieci wierzgają nogami i przednie siedzenia na tylnej części zaczynają być coraz bardziej brudne? Jest na to sposób! Specjalne organizery mocowane do zagłówków, które chronią przed zabrudzeniami, a przy tym mają sporo praktycznych przegródek, nie tylko na zabawki. Do zagłówków montowane są również uchwyty, w których mieści się urządzenie mobilne. Po co taki bajer? By długa podróż samochodem stała się ciekawsza, bo zamiast ciągle tych samych widoków za oknem, dzieci mogą obejrzeć bajkę na telefonie lub tablecie, a dorośli coś poczytać.

Gadżetów tego typu nie brakuje. Wystarczy znaleźć takie, które nie tylko uatrakcyjnią naszą podróż, ale i uczynią ją bezpieczną oraz zdecydowanie bardziej komfortową. Długa podróż samochodem może być przyjemnością!

Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge