Domowy obiad teoretycznie można ugotować za kilkanaście złotych. Wybierając się do restauracji czy baru, trzeba wydać znacznie więcej. Można również postawić na codzienne posiłki, które dostarczane będą przez firmę oferującą catering dietetyczny. Ta opcja wydaje się być najdroższą, a przecież szukamy miejsca na oszczędności w domowym budżecie. Żadna ze wspomnianych metod nie jest jednak do końca tak oczywista pod względem finansowym. Przyjrzyjmy się cateringowi dietetycznemu, który wzbudza najwięcej wątpliwości.

Domowe gotowanie

Jedna osoba jest w stanie przyrządzić dla siebie naprawdę smaczny i pożywny obiad, nie wydając mnóstwa pieniędzy. Co więcej, będzie to porcja, która może nawet wystarczyć na dwa dni obiadu. Najtaniej? Niekoniecznie, bo zapominamy o kilku elementach, które determinują finalne koszty domowego gotowania.

Przede wszystkim czas – na zakupy, gotowanie, sprzątanie. Jeśli chcemy naprawdę żyć zdrowo, zmienić swoje nawyki żywieniowe i zmodyfikować jadłospis, ale na stałe, czeka nas między innymi spożywanie posiłków o mniejszej objętości, ale jednak częściej. Realnie oznacza to jedzenie, co 3-4 godziny. Przyrządzamy, jemy, sprzątamy i okazuje się, że w krótkim czasie znów trzeba udać się do kuchni, by przygotować kolejne danie. Tak upływają nam dni i stwierdzamy po pewnym czasie, że właśnie tego istotnego czasu zaczyna brakować. Plan pali na panewce.

Do tego zdrowe posiłki to nierzadko baza w postaci artykułów spożywczych, jakich nie dostaniemy od ręki, w pierwszym lepszym sklepie. Znów kłania się czas zakupów i poszukiwania składników do przyrządzenia odpowiedniego dania. Czy można w tym wypadku mówić o oszczędności?

Oszczędnie, ale z cateringiem dietetycznym

Wizja wydatku rzędu kilkuset czy ponad tysiąca złotych miesięcznie, nie napawa optymizmem. W pierwszej chwili taka kwota „tylko” za całodniowe posiłki, wydaje się być zdecydowanie zbyt dużą, a już na pewno daleką od kwestii oszczędzania. Na chwilę jednak wróćmy do powyższych rozważań i uświadommy sobie, ile czasu, czyli również pieniędzy, wkładamy w przygotowanie domowego śniadania, obiadu, kolacji.

Jeśli to nie przekonuje lub wciąż istnieją wątpliwości, jak można oszczędzić decydując się na catering dietetyczny, spróbujmy zebrać rachunki z jednego miesiąca i podliczyć, ile wydaliśmy na samo jedzenie – domowe, ale i to na mieście, gdy nie było czasu lub ochoty na to, by samodzielnie przyrządzić posiłki. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że każdego miesiąca z naszego budżetu ubywa mnóstwo pieniędzy na taki styl żywienia, a oferta cateringu dietetycznego to dowód na możliwość dostosowania jadłospisu w taki sposób, by zaspokoić każdą potrzebę, także finansową.

Ekologicznie, czyli zdrowo dla środowiska

Korzystanie z propozycji cateringu dietetycznego ma jeszcze inną stronę, o której warto wspomnieć. Przygotowując posiłki w domu – nie bójmy się tego powiedzieć – czynimy dużo bałaganu i produkujemy nierzadko nadmiernie dużo śmierci. Również rzadko kiedy udaje nam się dokładnie oszacować to, ile jedzenia zjemy.

Na świecie zdecydowanie zbyt dużo produktów spożywczych ląduje w koszu. Nie ma w tym nic ekologicznego, a tym bardziej oszczędnego. Posiłki przygotowane pod okiem specjalistów, które goszczą w ofercie cateringu dietetycznego, to także stosowana ich ilość czy też objętość. Nie marnujemy jedzenia, bo najczęściej każde danie zjadamy do końca. Do wyrzucenia zostaje jedynie opakowanie po posiłku. Finalnie nie przyczyniamy się do „produkcji” aż tak dużej ilości odpadów.

Zaczynamy oszczędzanie – odchudzamy portfel i swoje ciało

Usługi cateringu dietetycznego zrobiły się na tyle popularne, że bez problemu znajdziemy przynajmniej kilka takich firm. Jak jednak wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania, ale także pod względem finansowym? Poza zapoznaniem się z cenami warto zorientować się w typach oferowanych diet. Do tego dowiedzieć się, czy posiłki faktyczne przygotowane zostają pod okiem wykwalifikowanych dietetyków, a także, w jakich warunkach odbywa się gotowanie.

Czas dostarczania posiłków, możliwość rezygnacji ze składników alergennych bądź tych, których nie jadamy, to również ważne elementy. Mając taką wiedzę i zwracając uwagę na powyższe, bez problemu można wybrać propozycję, która nie zaszkodzi portfelowi, ale i da realną szansę na poprawę dotychczasowej sylwetki. Bez radykalnych diet, wykańczających treningów czy konieczności stosowania szeroko reklamowanych środków na odchudzanie – czyli zdrowo i pewnie!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge