Planowanie wydatków i dostosowanie ich do własnych możliwości finansowych odgrywa ogromną rolę w domowych finansach. Dobrze przemyślany rodzinny budżet stanowi o kondycji finansowej rodziny i pozwala egzystować bez popadania w długi i zaciągania zobowiązań u rodziny i przyjaciół. Jeśli zostaną w nim poczynione odpowiednie założenia, często udaje się też wyjechać raz, a niekiedy nawet więcej razy w ciągu roku na kilkudniowy urlop. Jak planować wydatki, by nie narzekać na brak funduszy? Oto kilka wskazówek.

Budżet rodzinny wymaga ustalenia pewnych założeń, których będziemy się trzymać. Zanim jednak przejdziemy do założeń, na początek należy określić, jakimi dokładnie środkami dysponujemy. Do tej kwoty wliczyć należy zarówno ostatnie wynagrodzenie, jak i sumę, która nie została wydatkowana w poprzednim miesiącu i nadal zasila nasze konto.

Zaplanuj budżet rodzinny

Planowanie rozpocznij od spisania wszystkich koniecznych do poniesienia wydatków. Na pierwszy rzut niech pójdą wydatki stałe, czyli te, za które opłaty należy uiszczać co miesiąc. Będzie to zatem czynsz, woda, gaz, prąd, telefon, internet, a także bilet miesięczny, paliwo do auta, ubezpieczenie, rata kredytu, opłata za przedszkole i zajęcia dodatkowe dla dzieci. Wydatki te należy następnie zsumować i porównać z kwotą środków, jakie posiadamy.

Kolejna grupa wydatków to te, które przeznaczane są na konsumpcję. Tu zalicza się zarówno artykuły spożywcze, chemię gospodarczą, jak i wydatki na udział w wydarzeniach kulturalnych (kino, teatr, koncert itd.).

Powyższe wydatki łącznie nie powinny stanowić więcej niż 60% wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli tak właśnie jest w Twoim przypadku, możesz przejść do kolejnego etapu i sprawdzić, w jaki sposób dalej planować budżet rodzinny. Jeśli nie, wróć do poprzedniego kroku i oceń, które wydatki można jeszcze ograniczyć.

Etap drugi – nieregularne wydatki

Stałe wydatki to nie wszystko. Oprócz nich są jeszcze konieczne do poniesienia jednorazowe koszty. To ten etap, który przez wiele osób jest pomijany i zapominany w czasie, gdy planują budżet rodzinny. Z tego właśnie powodu w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że braknie środków na niektóre z koniecznych do poniesienia wydatków (stałych bądź jednorazowych).

Tymczasem wydatki nieregularne, choć nie muszą pojawiać się co miesiąc, w poważnym stopniu obciążają budżet rodzinny. Wśród nich wymienić należy:

  • wizyty lekarskie oraz wydatki na leki,
  • wycieczki szkolne dziecka,
  • prezenty okolicznościowe,
  • odzież,
  • wyjazdy wakacyjne.

Jak oszacować te koszty? Najlepiej sprawdzić, ile wydawaliśmy na poszczególne wydatki jednorazowe w roku ubiegłym. Być może mamy też już jakieś informacje dotyczące wydatków na bieżący rok, np. podany koszt planowanej szkolnej wycieczki.

Na koniec oszczędzanie

Jeśli po odjęciu od środków, którymi dysponujemy, wszystkich wydatków stałych i nieregularnych nadal odnotujemy nadwyżkę środków, będzie można pomyśleć o oszczędzaniu. Nadwyżkę można zainwestować lub pozostawić ją na koncie. Środki te można też przeznaczyć na poczet wydatków nieregularnych. Być może na widoku jest jakiś większy wydatek, na jaki warto odkładać albo będziemy chcieli przeznaczyć je na nieco droższe wakacje niż zazwyczaj. Właściwie zaplanowany budżet rodzinny to najlepsza droga do zapewnienia spokojnej i pewnej egzystencji rodzinny.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge