Aloes należący do sukulentów, rozpowszechnił się już na całym świecie. Chętnie hodujemy go w domu, bo jest ciekawy, oryginalnie prezentuje się na parapecie, nie sprawia kłopotów w pielęgnacji, a w jego miąższu kryje się prawdziwe bogactwo. W liściach znajdujemy aż 96% wody, ale pozostałe 4% wartościowych składników wystarcza, by aloes znajdował swoje miejsce w zastosowaniach medycznych, jak i kosmetycznych.

Składniki, których potrzebuje nasze ciało

Aloes zwyczajny to jeden z dwóch gatunków, który stosuje się w kosmetyce oraz dermatologii. Niegdyś miał za zadanie przyspieszać regenerację skóry. Stosowano go, by uśmierzać bóle odczuwane w stawach. Z aloesu korzystano także celem balsamowania ciał zmarłych. Jakie składniki znajdujemy w miąższu jego liści, które zadecydowały o tak szerokich możliwościach zastosowania?

W miąższu występują polisacharydy. Wyróżnia się obecność tłuszczów, w tym kwasów tłuszczowych. Nie zabrakło kwasów organicznych, witamin – C, E, z grupy B oraz kwasu foliowego. Miąższ obfituje w żywice i garbniki, a także minimalne ilości olejku eterycznego. Do tego dochodzi zawartość enzymów roślinnych, aminokwasów egzo- i endogennych, biotyny i przeciwutleniaczy. Aloe vera, czyli aloes zwyczajny, dostarcza soli mineralnych: fosforu, manganu, wapnia czy też potasu.

Właściwości lecznicze

Aloes może łagodzić nie tylko dolegliwości bólowe, ale i stany zapalne. Jest to związane z obecnością kwasu salicylowego należącego do grupy kwasów organicznych. Odpowiada on za działanie przeciwbólowe.

Korzystając z aloesu można poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego oraz uporać się z niektórymi przypadłościami występującymi po tej stronie. Takie działanie aloe vera zawdzięcza obecności polisacharydów. Roślina ta wpływa ponadto na namnażanie korzystnej flory bakteryjnej jelit. Obecne w niej antrachinony odpowiadają za wspomaganie metabolizmu oraz zapobieganie zaparciom.

Wyciąg z aloesu pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi. Zaletą jego stosowania jest także utrzymanie prawidłowej gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej.

Właściwości kosmetyczne

Występujące w aloesie polisacharydy mają znaczenie nie tylko dla układu pokarmowego. Ich zadaniem jest stymulowanie do produkcji włókien kolagenowych. To dzięki temu aloes zyskuje na właściwościach przyspieszania regeneracji skóry. Jest on również w stanie nawilżyć skórę i ją ujędrnić.

Ze względu na działanie nawilżające, może być stosowany do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Nadaje im elastyczności i gładkości, a także sprawia, że stają się bardziej podatne na układanie. Decydując się na naturalny, zdrowy i skuteczny demakijaż, warto postawić na sok z aloesu. Gęsty sok wystarczy nieco rozcieńczyć wodą, nasączyć tak przygotowaną miksturą wacik i dokonać klasycznego demakijażu.

Na rynku znajdujemy szereg preparatów, kosmetyków i suplementów, które w swoim składzie zawierają aloes. Jeśli zmagamy się z jakąś dolegliwością, warto sprawdzić, czy ten wartościowy sukulent nie przyniesie pożądanej ulgi.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge